Strona domowa Dom i Wnętrze Jak wyczyścić wymiennik ciepła?

Jak wyczyścić wymiennik ciepła?

0
0
ogrzewanie

Wymienniki ciepła służą do przekazywania ciepła pomiędzy dwoma mediami o różnej temperaturze z wykorzystaniem zjawiska konwekcji lub przewodzenia. Dzięki wymiennikom ciepła można znacząco obniżyć koszty ogrzewania domu oraz cieszyć się napływem chłodnych mas powietrza w upalne dni. Na rynku dostępne jest wiele różnych modeli wymienników. Są to między innymi wymienniki płytowe, rurowe oraz urządzenia pracujące z cieczami lub gazami.

Czyszczenie wymiennika ciepła

Najczęściej spotykane wymienniki ciepła składają się z systemu rur lub cienkich perforowanych płytek, które połączone są ze sobą w obrębie co najmniej dwóch obwodów. Tego typu urządzenia dostępne są w sklepie internetowym z kominami Taniekominy.pl. W dużym uproszczeniu schemat działania wymienników ciepła polega na tym, że medium, którym może być ciecz lub gaz przechodzi przez obwody nisko i wysokotemperaturowe, w wyniku czego następuje przekazanie energii cieplnej.

Wymienniki ciepła pracują w trudnych warunkach, dlatego konieczne jest ich regularne czyszczenie. Zagrożenie dla prawidłowej pracy wymiennika stanowią osady z kamienia, paramagnetyki, związki wapna, a nawet rdza występująca w instalacjach, z którymi wymienniki współpracują. Osad zmniejsza powierzchnię wymiany ciepła, a co za tym idzie, ogranicza wydajność urządzenia. Czyszczenie i płukanie wymiennika ciepła powinno być przeprowadzane co 2 lata.

Wymienniki płytowe najlepiej czyścić za pomocą specjalnej stacji czyszczenia chemicznego. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie urządzeń z obiegiem zamkniętym, które niwelują ryzyko przedostawania się zanieczyszczeń do środowiska. Agregat do wnętrza wymiennika wprowadza środki czyszczące pod wysokim ciśnieniem, które katalizuje procesy chemiczne. W efekcie osady się rozpuszczają i odrywają od powierzchni kanałów. Powierzchnia metalowa poprzez procesy pasywacji zostaje dodatkowo zabezpieczona przed korozją, a ewentualne ogniska zostają unieszkodliwione.

Skutki zaniedbań

Brak regularnej konserwacji może doprowadzić do powstania korozji pod osadem, co docelowo może skutkować całkowitym uszkodzeniem elementów i perforacji powierzchni czynnej. Po usunięciu osadów mogą ujawnić się nieszczelności, zwłaszcza jeśli wymiennik był używany przez kilka lat bez czyszczenia.

Kolejna kwestia to drastyczny spadek efektywności. Dla przykładu w wymienniku płytowym lutowanym w kanałach o grubości 2 mm zaledwie 0,5 mm osadu powoduje zmniejszenie przepływu medium o połowę. Do tego należy doliczyć straty w wymianie ciepła między płytami wysokich i niskich temperatur – spadek efektywności cieplnej może przekroczyć 70%.

Pokaż więcej artykułów
Pokaż więcej artykułów z  Dom i Wnętrze

Dodaj komentarz

Zobacz także

Cienkie kołdry letnie – dla kogo?

Jednym z problemów letnich nocy jest dobór odpowiedniej kołdry. Często są one zbyt grube, …