Badania techniczne pojazdów – o czym mowa w praktyce?

Badania techniczne pojazdów to obowiązek każdego kierowcy, który posiada własny samochód, a także inny pojazd. Na czym polega badanie okresowe i jak często należy je wykonywać? Podpowiadamy jak przestrzegać prawa i na co warto zwracać uwagę, w trakcie badań okresowych. 

Co to jest badanie okresowe pojazdu?

Każdy kierowca jest zobowiązany do przestrzegania przepisów prawa, zarówno uczestnicząc w ruchu drogowym, jak i poza nim. Jednym z najważniejszych obowiązków każdego właściciela samochodu, jest dbanie o stan techniczny swojego pojazdu i regularne zabieranie go na okresowe  badania techniczne pojazdów. Takie badanie wykonuje się w specjalnych punktach, które są do takiej kontroli uprawnione.

W trakcie badania ocenia się stan techniczny pojazdu, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz samochodu. Stan techniczny pojazdu to nie tylko poziom eksploatacji silnika, czy hamulców, to także wygląd karoserii i jakość ogumienia. Wszystkie wykryte usterki trzeba zreperować, zanim pojazd zostanie dopuszczony do ruchu drogowego.

Jak często trzeba wykonywać badania techniczne pojazdu?

Przeglądy okresowe pojazdów są obowiązkowe. Pierwszy z nich wykonuje się w ciągu trzech pierwszych lat od rejestracji samochodu. Kolejny po dwóch latach, a każde następne badania okresowe muszą się odbywać co roku.

Badanie stanu technicznego pojazdu jest także wskazane po każdym wypadku drogowym, przed sprzedażą, a także po wymianie instalacji na gazową. Badanie techniczne warto także przeprowadzić za każdym razem, kiedy kierowcę coś niepokoi w trakcie jazdy danym samochodem.

O czym jeszcze warto pamiętać przy badaniach stanu technicznego pojazdu?

Badania techniczne nie są darmowe. Wysokość opłaty zależy od rodzaju pojazdu oraz jego wielkości. Do ceny zostać doliczony dodatkowy koszt naprawy usterek wykrytych w trakcie badania. Sprawdzanie stanu technicznego pojazdu może ujawnić niewielkie uszczerbki, które zaniedbane i nienaprawione, z czasem mogą zmienić się w poważne awarie.