Zakup kosy spalinowej

Co wziąć pod uwagę przy zakupie kosy spalinowej?

Czy potrzebujesz nowej kosy do koszenia większego obszaru, wysokiej trawy, zarośli lub ścinania krzewów i małych drzew? Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać przed zakupem kosy spalinowej.

Kosy spalinowe stanowią doskonałą pomoc dla właścicieli łąk, ogrodów i lasów. Są używane do różnorodnych prac, od pielęgnacji trawnika po ścinanie wysokiej trawy, samosiejek drzew i zarośli. Ogromy wybór na rynku nie ułatwia podjęcia decyzji, w związku z tym podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając kosę.

Czy zamierzasz kosy używać profesjonalnie?

W przypadku użycia profesjonalnego ważne jest, aby wybrać wykaszarkę o długiej żywotności, która nadaje się do długotrwałej pracy, którą planujesz wykonać. Do takiej pracy najlepsze są modele z tarczą tnącą, które zapewniają efektywne koszenie oraz są bardzo trwałe. Znajdziesz je tutaj: https://www.narzedzia.pl/kosy-wykaszarki,c11913/.

Kosa, ale jaka?

Dla profesjonalnych użytkowników ważniejsze jest wybranie odpowiedniej wielkości kosy spalinowej niż wybór najmocniejszego modelu. Mocny silnik może co prawda łatwiej przecinać trudniejszą roślinność, ale wpływa na ciężar narzędzia. Dźwiganie nawet 8 kilogramów może powodować szybsze zmęczenie, co zmniejsza skuteczność. Dlatego, jeśli szukasz kosy do pracy jako profesjonalista, zastanów się nad zakupem dwóch typów: słabszej, ale lżejszej do koszenia trawy oraz cięższej i mocniej do walki z zaroślami.

Przeciętny właściciel ogrodu powinien natomiast upewnić się przede wszystkim, że maszyna jest wystarczająco mocna, aby z łatwością wykonać zamierzone zadanie. W przypadku typowych prac ogrodowych wystarczy kosa o mocy 1-2 KM.

Kosa dla właściciela ziemi

Jeśli zamierzasz kosić kosą spalinową w małym gospodarstwie lub w wiejskim ogrodzie z krzakami, żywopłotami i małymi drzewami, to wykaszarka średniego zasięgu jest idealna do pracy. Warto pomyśleć o modelu z wymiennymi głowicami. Możesz wtedy zmieniać głowice w zależności od tego, czy kosisz trawę, czy trudniejszą roślinność. Takie wykaszarki są wygodne, wszechstronne i łatwe w użyciu.

Łatwość użycia

Wybierając wykaszarkę, powinieneś również wziąć pod uwagę, jak łatwo można wymienić ostrza tnące lub linkę nylonową, które stanowią główny element pracujący. W przypadku głowic z linką, należy sprawdzić, czy jej wymiana jest łatwa. Najlepsze są podajniki automatyczne lub półautomatyczne, które podają linkę w przypadku, gdy się ona zerwie. Ręczne zakładanie linki, zwłaszcza jeśli okręci się ona wokół systemu rotującego, jest bardzo czasochłonne.

Najważniejsze punkty do rozważenia przy wyborze kosy spalinowej

  • Ważne jest, aby kosę spalinową łatwo było uruchomić, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia, stąd najlepiej sprawdza się rozruch elektryczny,
  • Wysoka moc, wysoki moment obrotowy i szybkie przyspieszenie są ważne podczas przecinania roślinności, ale nie wybieraj maszyny, która jest niepotrzebnie ciężka, jeśli pracujesz dłużej,
  • Upewnij się, że uprząż rozkłada równomiernie ciężar na plecach, zapewniając wygodne użytkowanie.
  • Sprawdź, czy rączka może być ustawiona pod kątem względem trzonu, aby zapobiec nierównemu obciążeniu pleców,
  • Sprawdź, czy rękojeść można złożyć do transportu i przechowywania,
  • Wybierz silniki z kontrolą emisji spalin, z korzyścią dla środowiska pracy, a także środowiska jako całości.