Opony

Czy wulkanizacja jest skutecznym sposobem na naprawę opon samochodowych?

Usługi wulkanizacyjne są bardzo popularną metodą radzenia sobie z uszkodzeniami opon samochodowych. Punkty je świadczące można spotkać w wielu miastach, w szczególności przy drogach lub miejscach odwiedzanych przez kierowców. Usługi nie są zbyt drogie, poza tym nietrudno je zlecić.

Czym właściwie jest wulkanizacja?

Wymiana uszkodzonych opon wiąże się ze sporym kosztem, a czasami usterki są niewielkie. W takim wypadku lepszym i tańszym sposobem na pozbycie się problemu jest wulkanizacja w Szczecinie. To po prostu naprawa opon za pomocą odpowiednich narzędzi. Guma łatwo poddaje się naprawom, można ją np. „załatać” i tym samym przedłużyć żywot całej opony.

Wulkanizacja jest odpowiednia w sytuacji niewielkich uszkodzeń, zlokalizowanych w głównej części opony. Można zdecydować się np. na wulkanizację na zimno. To najtańsza metoda na taką szybką naprawę, w dodatku poradzi sobie z nią praktycznie każdy mechanik. Efekty wulkanizacji na zimno nie są niestety bardzo trwałe.

Wulkanizacja opon – jak jest realizowana?

Powierzchnia ulic nie zawsze jest gładka i pozbawiona uszkodzeń, czasami zdarzają się też ostre elementy przypadkowo ułożone na trasie ruchu aut. Wszelkie niewielkie uszkodzenia można próbować naprawić – służy do tego właśnie wulkanizacja opon. Trzeba wiedzieć, że duże przerwy w oponie lub znaczne zatarcia bieżnika nie podlegają naprawie.

Wykonuje się wulkanizację na zimno lub na gorąco. Wulkanizacja na zimno jest tańsza, bardziej popularna, szybka ale niestety mniej trwała. Ta sama metoda „na gorąco” umożliwia naprawienie większych uszkodzeń, a efekty są trwalsze. Za taką naprawę trzeba jednak więcej zapłacić i wykonują ją nie wszystkie warsztaty.

Czy wulkanizacja może zastąpić wymianę opon?

Sprawność pojazdu wynika między innymi z tego, czy opony będą odpowiednio elastyczne i przyczepne. Czasami wulkanizacja nie umożliwia powrotu do takich cech opony, bo np. w wyniku najechania na ostry przedmiot została poważnie rozerwana. Zużyte ogumienie również przeważnie nie podlega naprawie w ten sposób.

Podsumowując, wulkanizacja pozwala skutecznie naprawić opony, ale jedynie w przypadku mniej dotkliwych uszkodzeń. Gdy opona jest mocno przerwana, należy ją wymienić.