armatura pozarnicza

Czym jest armatura pożarnicza?

Armatura pożarnicza stanowi szereg urządzeń i akcesoriów, pozwalających na sprawne działanie strażackiego oprzyrządowania. Czym jest armatura pożarnicza i dlaczego jest tak kluczowa dla sprawnej akcji gaśniczej?

Armatura pożarnicza – jakie akcesoria może obejmować?

Armatura pożarnicza składa się ze wszelkiego rodzaju oprzyrządowania, mającego na celu sprawne i niezawodne łączenie poszczególnych elementów ze sobą. Są to między innymi: łączniki, nasady, redukcje, węże ssawne, prądownice, wykładziny, linki strażackie, oploty, liny, pasy i taśmy. Ich używanie może być kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania podstawowych sprzętów gaśniczych. Jego umiejętne wykorzystanie może zwiększać wydajność podczas użytkowania. Węże gaśnicze, pompy i inne urządzenia wykorzystywane w ratownictwie ogniowym muszą wykorzystywać wszelkiego typu łączniki.

Profesjonalne węże tłoczne – niezbędne przy akcji ratunkowej

Węże tłoczne występują w różnych wariantach. Podstawowy podział zakłada wykorzystywanie ich do motopomp i autopomp. Tłoczne węże są dostępne w pięciu różnych rozmiarach, zróżnicowanych pod względem średnicy podawanej w milimetrach (25, 42, 52, 75 oraz 110 mm). Mogą być dostępne w wersjach z łącznikiem lun bez. Materiał wykonania także się różni – mowa o stopie aluminium lub stopie miedzi. Powłoka zewnętrzna może być dodatkowo pokryta – celem lepszego zabezpieczenia przed wysoką temperaturą. Maksymalne ciśnienie robocze może się różnić pomiędzy poszczególnymi modelami, podobnie jak minimalne ciśnienie rozrywające.

Wytrzymałość na rozwarstwienie, odporność na niską i wysoką temperaturę, wytrzymałość na ścieranie i wytrzymałość na przyspieszone starzenie – to również istotne parametry, które trzeba wziąć pod uwagę podczas zakupu węży tłocznych. Kluczowy jest też promień zgięcia, kąt skręcania, masa – to również ważne cechy. Od jakości i sprawności sprzętu zależy sprawność przeprowadzenia akcji gaśniczej, a więc potencjalnie również zdrowie i życie ludzi.