Inteligentne fabryki – dlaczego warto inwestować w zaawansowane technologie?

Współcześni przedsiębiorcy muszą zmagać się z licznymi uciążliwościami – kosztowne przestoje na linii produkcyjnej, braki kadrowe, inflacja, rosnące wymagania konsumentów i silnie konkurencyjne środowisko to tylko wierzchołek góry lodowej. Z wyzwaniami przyszłości najlepiej radzą sobie inteligentne fabryki, wyposażone w zaawansowane technologicznie narzędzia.

Inteligentne fabryki – statystyka nie kłamie

Badanie Digi Index 2021 przeprowadzone przez firmę Siemens Polska, zajmującą się modernizacją, digitalizacją oraz automatyzacją polskiej gospodarki, wykazało, że: „Transformacja cyfrowa w przedsiębiorstwach prowadzi do oszczędności czasu i zasobów, optymalizacji procesów produkcyjnych, zwiększenia własnej konkurencyjności”.

Respondenci są na ogół świadomi zalet płynących z zastosowania rozwiązań w idei inteligentnej fabryki, czyli samowystarczalnej, zautomatyzowanej hali produkcyjnej. Niestety świadomość specjalistów nie przekłada się na liczbę wdrażanych strategii.

Właściciele firm obawiają się o długi okres zwrotu inwestycji, pracownicy martwią się zwolnieniami w wyniku zastąpienia ich pracy działaniem maszyn, problemem jest również brak jasnego planu wdrożeniowego czy odpowiedniego budżetu.

Warto jednak podkreślić, że inteligentne fabryki to hale, gdzie rola pracowników nie zostaje wyeliminowana, wręcz przeciwnie – specjaliści pełnią ważniejsze, strategiczne role. Co więcej, jak wykazuje raport Digi Index inwestycja w nowe technologie pozwala na:

  1. Rozwój talentów,
  2. Usprawnienie zarządzania danymi,
  3. Integrację systemów,
  4. Zautomatyzowaną produkcję i działania operacyjne.

Codziennie problemy a inteligentne fabryki

Inteligentna fabryka to przede wszystkim usprawnione procesy produkcyjne na każdym etapie wytwarzania towarów. Nowoczesne technologie są w stanie w sposób zautomatyzowany:

  • oceniać jakość wyrobów i porównywać poszczególne parametry (np. grubość, wielkość, kolor, elementy luminescencyjne) ze wzorcem,
  • przesyłać raporty o stanie maszyn, co pozwala wyeliminować nieplanowane postoje i zapobiegać nagłym awariom.
  • zastąpić żmudne, powtarzalne czynności dotychczas wykonywane przez zatrudnionych specjalistów, a tym samym eliminować problem braków kadrowych.

Inteligentne fabryki z rozwiązaniami od Balluff

Jednym z pionierów automatyki przemysłowej i robotyki w Polsce jest firma Balluff. Specjaliści nie tylko oferują przygotowanie planu inwestycyjnego i wdrożenie zaawansowanych technologii do jednostki, ale również edukację w tym zakresie. Wejdź na bloga firmy – innovatingautomation.pl – i dowiedz się więcej na temat inteligentnych fabryk.