Jak dbać o czystość naczyń w restauracji lub barze?

Wyznaczników jakości restauracji jest kilka. Do najważniejszych należą oczywiście dobre jedzenie oraz profesjonalna i miła obsługa. Jest jeszcze jeden, bardzo istotny czynnik. Czystość. Jeśli w lokalu panuje porządek – mało kto to zauważy. Jeśli jednak obrusy będą poplamione, a talerze niedomyte – renoma restauracji może lec w gruzach. Wbrew temu, co mogą myśleć laicy, dbanie o porządek w lokalu gastronomicznym nie wygląda podobnie do sprzątania dużej, domowej kuchni. Zarówno techniki, jak i sprzęt są inne. Jakie są najefektywniejsze metody utrzymania czystości w lokalu? Czym są zmywarki gastronomiczne i czy są dobrym rozwiązaniem?

Sprzątanie sprzątaniu nierówne

Mogłoby się wydawać, że sprzątanie w restauracji nie odbiega od standardu, jaki znamy ze sprzątania domu. W końcu wyposażenie jest podobne: w miejscach dostępnych dla gości znajduje się zazwyczaj wykładzina, dywan lub parkiet. W kuchni są to kafelki oraz gładkie blaty. Wystarczy mop z wiadrem wody oraz odkurzacz, aby zaprowadzić porządek. Niestety, rzeczywistość jest nieco bardziej skomplikowana. Ilość osób przewijających się w lokalach gastronomicznych jest ogromna – znacznie większa niż w standardowych domach. Tak samo sprawa się ma z metrażem. Rozwiązaniem – technicznym, choć mało ekonomicznym – będzie zatrudnienie osoby do sprzątania na pełen etat. Nie każdemu jednak taki zabieg się opłaci – szczególnie jeśli lokal dopiero się rozkręca.

Kuchnia – wizytówka restauracji

Szczególnym problemem jest kuchnia. Jeśli nasz punkt cieszy się powodzeniem, konieczne jest częste i szybkie mycie naczyń. Typowym rozwiązaniem jest zatrudnienie osoby do tak zwanej pracy „na zmywaku”. Takie załatwienie sprawy ma niewątpliwie swoje plusy. Przede wszystkim, dobrze przeszkolony pracownik jest dokładniejszy niż niejedna maszyna. Naczyń, nawet przypalonych – nie musimy moczyć przed umyciem. Co więcej, brudne naczynia myte są na bieżąco, więc nie musimy czekać, aż cała partia zostanie oczyszczona. Spośród minusów (które ta metoda oczywiście również posiada) wymienić należy przede wszystkim to, że dokładność mycia uzależniona jest od wielu zmiennych czynników, przez co nie możemy być pewni efektu pracy. Tym bardziej że naczynia muszą być odpowiednio dezynfekowane. Dodatkowo, pracownik niekoniecznie musi być wydajny. Tak samo ilość zużywanej wody zazwyczaj jest większa niż w przypadku maszyny, co generuje większe koszty. Ogólnie rzecz ujmując, to, co jest słabą stroną zmywania ręcznego, jest mocną stroną zmywarek gastronomicznych.

Dlaczego warto wybrać zmywarki przemysłowe?

Podstawowym plusem korzystania ze zmywarek przemysłowych jest to, że co do zasady, zawsze zmywają one tak samo. Niezależnie od pory dnia ani daty w kalendarzu, naczynia będą jednakowo czyste. Dodatkowo, myte jest wszystko na raz. Oznacza to nie tylko oszczędność czasu, ale także zasobów – zużywane jest po prostu mniej wody oraz prądu. Co więcej do korzystania ze zmywarek do gastronomii, nie potrzeba długiego szkolenia. Wystarczy, że jeden z etatowych pracowników kuchni ją załaduje i ustawi odpowiedni program. Po zakończeniu pracy zmywarki gastronomicznej wystarczy wyciągnąć ciepłe, a co najważniejsze, wyparzone naczynia, które od razu są gotowe do ponownego użytku.

Utrzymanie czystości w lokalu gastronomicznym to bardzo istotny element prowadzenia restauracji lub baru. Kuchnia jest takiego przybytku wizytówką. Dlatego też tak opłacalne jest inwestowanie w zmywarki przemysłowe i zmywarki gastronomiczne.