Jak dobrać krawat do garnituru – praktyczny poradnik

Masz swój ulubiony kolor krawata, ale nie wiesz czy pasuje do garnituru? Sprawdź nasz praktyczny poradnik o krawatach jakie warto dobrać do koloru garnituru.

Eleganckie garnitury zasługują na równie eleganckie dodatki w postaci krawata, poszetki czy spinek do mankietów. Dziś omówimy dokładnie w jaki sposób wybrać kolor i kształt krawata do garniturów w popularnych kolorach i modelach.

Jaki krawat wybrać? Rodzaje krawatów

Krawaty są tak samo jak buty – o różnych kształtach, kolorach i wzorach. Klasyczna długość krawata powinna wynosić od około 145 cm do 152 cm, jednak długość najlepiej dobierać indywidualnie, do wzrostu. Spośród ogromnej ilości w sklepach, możemy sklasyfikować kilka najważniejszych rodzajów:

  • krawaty z jedwabiu – najbardziej popularne i najczęściej spotykane. Miłe w dotyku, wytrzymałe i lekkie,
  • krawaty z wełny – zdecydowanie grubsze i cięższe – idealnie nadają się do garniturów sztruksowych,
  • krawaty skórzane – rzadko spotykane, ze względu na swoją ekstrawagancję. Niemniej jednak trzeba przyznać, że dodają charakteru stylizacji!
  • krawaty lniane – lekkie i przewiewne – doskonale komponują się z np. tropikalnym garniturem.

Krawat, który uznajemy na szeroki posiada od 8 cm do 12 cm szerokości. Krawaty wąskie mają najwyżej 4 cm szerokości. Szerokość krawata dobierana jest do sylwetki mężczyzny oraz szerokości klap marynarki.

Jaki krawat do czarnego garnituru?

Czarny garnitur zdecydowanie jest najbardziej eleganckim i uniwersalnym wśród wszystkich kolorów. Nie bez powodu jest też najczęściej wybieranym ubiorem na ślub, bal sylwestrowy lub charytatywny oraz pogrzeby.

Jaki kolor krawata?

Bezpiecznym wyborem na ważne uroczystości będzie kolor… czarny. Nie ma się jednak co martwić – czerń nie będzie przytłaczała, jeśli do garnituru ubrana będzie biała koszula. Jeśli wydarzenie będzie mniej oficjalne – np. rodzinna Wigilia – można ubrać kolor w kolorze zieleni, granatu, szarości lub burgundu.

Jaki krawat do granatowego garnituru?

Granatowy garnitur to drugi (po czarnym) uniwersalny kolor, dzięki któremu garnitur można ubierać na co dzień i od święta. Krawat powinien być dobierany w zależności od nasycenia marynarki i spodni.

Jaki kolor krawata?

Na białej koszuli doskonale komponować się będzie krawat czerwony, burgundowy lub nawet ciemnogranatowy. Jeśli chcemy uzyskać mocny akcent – można wybrać wzorzyste krawaty: w paski, w motywy kwiatowe, w prążki lub paisley.

Jaki krawat do szarego  garnituru?

Szara marynarka to podstawa dress-codu i spotkań biznesowych na co dzień. Zdecydowanie nie polecamy krawata zbyt wąskiego (tzw. śledzia) – który może nie być traktowany zbyt poważnie.

Jaki kolor krawata?

W przypadku szarego garnituru i białej/niebieskiej/bladoróżowej koszuli wszystkie ciemne kolory będą odpowiednie. Natomiast wybierając ciemną koszulę do szarej marynarki. Wtedy trzymamy się zasady im mniej, tym lepiej. Krawat powinien być zbliżony kolorystycznie do koloru garnituru. Dopuszczalne jest lekkie ożywienie za pomocą wzorów – kratki, pasków lub kropek.

Jak widzisz, dobór krawata do garnituru nie jest takim trudnym wyborem jak wcześniej mogłoby Ci się do wydawać. Kolorystyka jest sprawą mocno indywidualną, ale dzięki powyższemu poradnikowi będziesz wiedzieć jak nie popełnić modowej wpadki udając się np. na ważne spotkanie w żółtym krawacie.