kociol parowy

Jak działają kotły parowe?

Kocioł parowy składa się m.in. z takich elementów jak: palenisko, komora spalania, parownik. To tak naprawdę urządzenie ciśnieniowe, które wytwarza parę – jak sama nazwa wskazuje. Co należy jeszcze wiedzieć na ich temat?

Kotły parowe – zasada działania

Kotły parowe w Poznaniu na bazie owej pary, dążą do wytworzenia ciśnienia, jakie jest wyższe od atmosferycznego. Tworzy się przy tym ciepło, które zamieniane jest w parę wodną, jaka użytkowana jest na zewnątrz całego urządzenia. Aby jednak to ciepło mogło się pojawić, potrzebne jest spalanie odpowiedniego paliwa w palenisku. Dzięki temu tworzą się również gazy spalinowe. Ich celem jest wędrówka wzdłuż powierzchni ogrzewalnej kotła. To zjawisko sprawia, że dochodzi do ogrzania wody, oddania ciepła.

Może i zasada działania kotłów parowych jest nieco skomplikowana. Jednak trudno zaprzeczyć temu, że ciężko obyć się bez takich urządzeń. Jeżeli ktoś chciałby jednak dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, to firma K.R.U.K. chętnie udzieli niezbędnych informacji. Specjalizują się oni w tematach instalacji energetycznej i ciepłowniczej, jeżeli chodzi o branżę przemysłową.

Kotły parowe – na jakie rodzaje się je dzieli?

Firma K.R.U.K. to prawdziwi specjaliści w tym temacie, którzy są w stanie zawsze udzielić niezbędnych informacji. Zajmują się oni m.in. takimi tematami, jak hale konstrukcyjne i stalowe. Warto jednak jeszcze na chwilę pozostać przy tematach funkcjonalnych kotłów parowych. Dlaczego? Ponieważ nie można wszystkich wrzucić “do jednego worka”. Chodzi tu bowiem o to, że kotły parowe w Poznaniu można podzielić na różne rodzaje. Dzieli się je m.in. na sposób organizacji procesu spalania (np. kocioł rusztowy, fluidalny); ze względu na ciśnienie robocze (np. kocioł niskoprężny, średnioprężny); ze względu na sposób usuwania żużla z komory paleniskowej (kocioł z odprowadzaniem żużla w stanie stałym lub w stanie ciekłym); ze względu na obieg wodno-parowy (np. kocioł obiegowy, przepływowy).