Jak przechowywać domowe przetwory?

Jak przechowywać domowe przetwory?

Marynowanie, pasteryzacja, suszenie i zamrażanie należą do głównych, domowych metod konserwacji żywności. Dzięki nim, zimą można się cieszyć smakiem sezonowych owoców i warzyw, które w formie rozmaitych dżemów, surówek i soków urozmaicają codzienne potrawy. Poniżej przedstawiamy najlepsze sposoby na przechowywanie domowych przetworów.

Przetworzone owoce i warzywa

Wiele półek w domowych spiżarniach zapewne ugina się pod ciężarem powideł, dżemów, soków i przecierów. Zmiksowane warzywa, wzbogacone odpowiednimi przyprawami oraz zakonserwowane za pomocą cukru owoce, powinny być zawekowane. Proces ten wydłuża okres przydatności produktów do spożycia. Aby go rozpocząć, należy przelać poddane uprzedniej obróbce owoce i warzywa do słoików, bez których przygotowanie domowych przetworów jest wręcz niemożliwe. Dzięki tym uniwersalnym szklanym naczyniom, produkty płynne, półpłynne oraz o konsystencji nieco gęstszej, są zabezpieczone przed wylaniem, a dzięki wekowaniu, przed zepsuciem. Dodatkowo, szkło jest uznawane za jedno z najbezpieczniejszych tworzyw przeznaczonych do przechowywania żywności. Nie zmienia smaku produktów żywnościowych oraz nie wchodzi z nimi w interakcję. Ponadto, jest bardzo wytrzymałe na wysoką temperaturę, przez co szklane słoiki są niezbędnym elementem wekowania. Słoiki na przetwory są także dobrym rozwiązaniem podczas przygotowywania kiszonych ogórków oraz potraw marynowanych.

Jak długo je przechowywać?

Każdy słoik domowych przetworów powinien być zaopatrzony w nakleję z datą, kiedy dany dżem lub sok został zawekowany. Dzięki temu wiemy, które produkty należy spożyć jak najszybciej. Warto je zjeść najpóźniej do momentu następnych zbiorów, a więc nie powinny być przechowywane dłużej niż rok. Wraz z upływem czasu, przetworzone owoce i warzywa tracą swój początkowy smak oraz kolor, a nawet mogą się zepsuć, na skutek działania bakterii beztlenowych. Im szybciej się je spożyje, tym lepiej.

Gdzie przechowywać domowe przetwory na zimę?

Zapewne pierwszym miejscem, jakie może nasuwać się na myśl jest piwnica. Najlepiej, aby była ona chłodna, sucha i zaciemniona, gdyż światło słoneczne negatywnie wpływa na żywność w słoikach, która traci w ten sposób wartości odżywcze oraz barwę. Temperatura także odgrywa ważną rolę. Nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka, dlatego najlepsza jest ta, oscylująca w granicach około 10-15ºC. Niestety nie każdy posiada w domu to przydatne pomieszczenie, dlatego warto pomyśleć o miejscu w kuchennej przestrzeni, gdzie można postawić słoiki z przetworami. Przede wszystkim, powinno być ono usytuowane jak najdalej od miejsc nasłonecznionych oraz kaloryferów.

Jeżeli zamierzasz przygotowywać domowe przetwory na zimę i potrzebujesz kilku niezbędnych do tego przedmiotów, zajrzyj na:  https://www.sklepogrodniczy.pl/przetworstwo/przetwory


artykuł sponsorowany