Klucze do domu jednorodzinnego

Jak w praktyce wygląda dorabianie kluczy?

Czynnością, jaką jest dorabianie kluczy, zajmuje się ślusarz. Jak w praktyce przebiega ta usługa? Ślusarz to profesjonalista, który specjalizuje się w tworzeniu i naprawianiu zamków oraz w dorabianiu kluczy. Ślusarz może świadczyć różne usługi, takie jak dorabianie zapasowych kluczy do istniejących zamków czy też instalowanie nowych zamków w drzwiach. 

Dorabianie kluczy – na czym dokładnie polega?

Dorabianie kluczy polega na przycięciu metalowej blaszki do odpowiedniego rozmiaru i kształtu, a następnie użyciu specjalnej maszyny do wycięcia w kluczu rowków, które będą pasować do zamka. Ślusarz korzysta z książki kodowej, aby określić prawidłową głębokość cięcia i wzór dla danego klucza. Książka kodowa zawiera specyfikacje dla każdego typu zamka, więc specjalista może wykonać klucz pasujący dokładnie do danego typu zamka. Po wycięciu klucza ślusarz przetestuje go, aby upewnić się, że działa w zamku. Dorabianie kluczy to ważna część pracy ślusarza, która wymaga precyzji i umiejętności. Współpracując z profesjonalistą, można mieć pewność, że klucze są wykonane prawidłowo i będą działać w zamkach. Odwiedzenie punktu dorabiania kluczy jest nieodzowne, gdy do mieszkania wprowadza się kolejna osoba, która powinna mieć swój komplet do otwierania drzwi, klatki czy furtki.

Jakich kluczy ślusarz nie może skopiować?

Ślusarz może skopiować większość rodzajów kluczy, ale niektórych nie może. Zamki o wysokim stopniu bezpieczeństwa, takie jak te używane w budynkach komercyjnych, mogą wymagać specjalnych i oryginalnych produktów dołączonych do zamka patentowego, które nie mogą być skopiowane przez ślusarza. Ponadto niektóre klucze mogą być zbyt stare lub zużyte, aby ślusarz mógł wykonać ich kopię. Niektóre klucze są prawnie zabezpieczone przed kopiowaniem oraz posiadają nawet numer seryjny (co jest zaznaczone grawerem na samym kluczu) i bez stosownego pozwolenia ich kopiowane jest nielegalne. Przykładem takich kluczy są te do skrzynki licznikowej (prądu lub gazu) w blokach mieszkalnych. Dostęp do nich w teorii powinien mieć tylko ich właściciel mieszkania oraz upoważniony pracownik.