Jak znaleźć najlepszy bank dla rolnika?

Jak znaleźć najlepszy bank dla rolnika?

Rolnicy to dla banków bardzo zróżnicowana i wymagająca grupa klientów. Obracają nierzadko bardzo dużymi pieniędzmi, zupełnie jak przedsiębiorstwa, jednak działalność rolna jest na tyle specyficzna, że trzeba stworzyć zupełnie odrębne produkty jej dedykowane. Sprawdź, jak znaleźć najlepszy bank dla sektora Agro.

Konto osobiste, pożyczka leasingowa czy kredyt dla rolnika – te wszystkie produkty znajdziesz w ofertach banków, które swoją ofertę kierują do gospodarstw rolnych. Jak znaleźć najlepszy z nich?

Kredyt dla rolnika – gdzie szukać szerokiej oferty

Dobry bank z ofertą dla sektora Agro będzie miał cały szereg propozycji różnorodnych kredytów. Przykładowo, mogą być to kredyty inwestycyjne, kredyty obrotowe, pomostowe, pożyczki leasingowe. Trudno jest wymienić wszelkie możliwości, gdyż kredyt dla rolnika przyznawany może być na różnorodne cele. Dlatego bardzo ważne jest, aby bank wykazywał elastyczność w tej kwestii. Z punktu widzenia gospodarstwa rozwijającego się warto sprawdzić jakość oferty w zakresie kredytów na bieżące wydatki. Dobrze, aby była możliwość zaciągnięcia pożyczki o okresie kredytowania dopasowanej do długości trwania cyklu produkcyjnego, o elastycznym sposobie spłaty. Sprawdź też, czy bank oferuje kredyty preferencyjne.

Konto osobiste dla rolnika

Gospodarstwa rolne z jednej strony bardzo często obracają dużymi kwotami, a z drugiej strony nadal nierzadko wykazują przywiązanie do transakcji gotówkowych. Warto znaleźć takie konto, które nie zakłada pobierania opłat za wpłaty gotówkowe w placówkach oraz za pobieranie pieniędzy z bankomatu. Rachunek rozliczeniowy powinien także zapewniać dostęp z poziomu wygodnego dla rolnika – może być to na przykład dobrej jakości bankowość telefoniczna albo bankowość internetowa. Poszukaj także oferty, która łączy się z atrakcyjnie oprocentowanym rachunkiem lokacyjnym. To taki rachunek, który jest połączeniem zalet lokaty terminowej oraz rachunku rozliczeniowego. Umieszczając na nim pieniądze, możesz spodziewać się comiesięcznej kapitalizacji odsetek. Środki z takiego rachunku wypłacisz bez ryzyka utraty wypracowanego zysku.

Sprawdź rankingi popularności

Sektor rolny był obsługiwany przez długi czas jedynie przez Banki Spółdzielcze, które wywodzą się bezpośrednio z tej tradycji. Sytuacja ta jednak sukcesywnie się zmienia i coraz więcej banków poszerza swoją ofertę o produkty dla sektora Agro. Dla samych rolników jest to bardzo korzystna sytuacja, gdyż większa konkurencja na rynku oznacza ciekawszą i szerszą ofertę. Jej jakość zaczęto nawet monitorować w specjalnym rankingu, który od dwóch lat prowadzi agencja Martin & Jacob. W badaniu zapytano o zdanie samych zainteresowanych, czyli rolników. Ci wskazali, w którym banku mogą liczyć na szybkie podejmowanie decyzji kredytowych, wysokości przyznawanych pożyczek oraz jakości samej bankowości internetowej i tradycyjnej. Wyniki rankingu także mogą posłużyć za wskazówkę co do wyboru najlepszego banku dla gospodarstwa rolnego.