olej hydrauliczny

Jakiego rodzaju dodatki stosowane są w olejach hydraulicznych HV 46?

W napędach hydraulicznych i układach tłumiących stosuje się różne rodzaje nieściśliwych olejów, które można sprężyć do olbrzymiego ciśnienia i dzięki temu uzyskiwać dużą siłę w stosunkowo małym napędzie. Oczywiście tego typu ciecze również smarują, dzięki czemu ograniczają tarcie występujące pomiędzy ruchomymi elementami metalowymi, tym samym chronią je przed przedwczesnym zużyciem. Olej hydrauliczny HV 46 jest jednym z wielu rodzajów tego typu cieczy. Co go wyróżnia?

Klasyfikacja olejów hydraulicznych

Ze względu na zróżnicowany skład i wynikające z nich odmienne właściwości, producenci olejów hydraulicznych stworzyli ich specjalną klasyfikację. Korzystając z niej i na jej podstawie, można dobrać oleje dedykowane określonym zastosowaniom. Oleje hydrauliczne HV 46 są przykładem jednej z kilkunastu aktualnie dostępnych w sprzedaży klas olejów hydraulicznych. Obok klasy HV w sprzedaży dostępne są również oleje hydrauliczne HL, HR, HM i HLPD. Dawniej stosowano również podstawowe, niskoprzetworzone oleje mineralne klasy HH. Do produkcji tego typu olejów nie używano żadnych dodatków uszlachetniających i modyfikatorów. Były to czyste oleje mineralne, które wcześniej poddano procesowi rafinacji. Współczesny olej hydrauliczny HV 46 w zasadniczy sposób różni się od dawnych olejów HH. Zawiera mnóstwo modyfikatorów lepkości i innych substancji mających wpływ na jego trwałość i właściwości.

Skład oleju hydraulicznego klasy HV

Bazą do produkcji hydraulicznych olejów HV 46 są rafinowane oleje mineralne o wysokiej jakości, pozbawione substancji, które mogą w negatywny sposób przekładać się na ich zdolność do sprężania. Olej hydrauliczny HV 46 jest cieczą wzbogaconą specjalnymi modyfikatorami lepkości, dzięki czemu zachowuje stabilną strukturę w szerokim zakresie temperatur, oferując optymalne smarowanie przy rozruchu i gdy układ hydrauliczny jest już rozgrzany. W składzie oleju HV znaleźć można również wiele związków uszlachetniających, w tym przede wszystkim substancje przeciwzużyciowe i przeciwzatarciowe, inhibitory korozji i utleniania. Dzięki nim tego typu olej lepiej chroni układ hydrauliczny i jednocześnie ma zdolność do utrzymywania wyjściowych właściwości przez dłuższy czas.

Zastosowania nowoczesnych olejów hydraulicznych HV 46 są niezwykle szerokie. Tego typu ciecze techniczne z powodzeniem mogą być stosowane w wielu rodzajach maszyn i urządzeń wyposażonych w napęd hydrauliczny, a także w systemach tłumiących, również wtedy, gdy układ jest mocno obciążony i olej wystawiony jest na działanie dużego ciśnienia oraz gwałtowne zmiany temperatury.