Kiedy robić przegląd auto klimatyzacji?

Wiosna lato jesień zima – cztery miesiące w kalendarzu to skrajnie różne wyzwania zarówno dla samochodu jak i kierowcy. O ile jesienią czy zimą najważniejsze staje się ogrzewanie, o tyle od wiosny do późnego lata istotniejszym układem jest auto klimatyzacja Poznań czy Kair nie robią, bowiem kierowcy zbyt dużej różnicy kiedy i tu i tu żar leje się niemiłosiernie z nieba. O auto klimatyzację trzeba jednak dbać chociażby poprzez regularne serwisowanie. Podpowiemy kiedy najlepiej wykonywać przegląd klimatyzacji samochodowej oraz jak przebiega.

Dlaczego potrzebny jest przegląd klimy?

Przegląd auto klimatyzacji to rodzaj profilaktyki. Wykonuje się go nie w celu walki z nieprzyjemnym zapachem czy gorszym chłodzeniem, ale żeby takim sytuacjom zapobiegać. Filtr kabinowy powinien być wymieniany regularnie co najmniej raz do roku, aby nie pozwolić zanieczyszczeniom na odkładanie się na parowniku klimatyzacji. To właśnie brud osadzający się na tym elemencie jest często powodem piwnicznego „smrodku” wewnątrz kabiny.

Również czynnik chłodniczy powinien być regularnie kontrolowany, żeby nie dopuścić do spadku prawidłowego poziomu w układzie. Mogłoby to bowiem powodować zakłócenie prawidłowego chłodzenia.

Kiedy najlepiej wykonywać przegląd klimatyzacji samochodowej?

Najlepszą porą roku do przeprowadzenia przeglądu klimatyzacji samochodowej jest bez wątpienia wiosna. Spowodowane jest to wieloma czynnikami, jak chociażby tym, że większość kierowców nadal nie korzysta z układu zimą, co jest oczywiście błędem. Przestój w pracy układu na kilka miesięcy może prowadzić do jego awarii. Przed rozruchem warto wiec udać się do serwisu i sprawdzić stan podstawowych elementów jak poziom zanieczyszczenia filtra kabinowego, czy poziom chłodziwa.

Auto klimatyzacja Poznań – jak wygląda przegląd?

Przegląd auto klimatyzacji samochodowej to dość ustandaryzowany proces. Na przykładzie oferty jednego z warsztatów w Poznaniu wygląda to następująco

  • Etap 1. Badanie szczelności układu auto klimatyzacji – za pomocą jednej z metod stosowanych w warsztacie, mechanik sprawdza czy nie występują pęknięcia, przez które czynnik chłodniczy mógłby wydostawać się na zewnątrz.
  • Etap 2. Kontrola poziomu czynnika i oleju – odpowiedni poziom chłodziwa jest niezbędny do prawidłowego chłodzenia, natomiast zmieszany z nim olej smaruje sprężarkę klimatyzacji, chroniąc ją przed zatarciem.
  • Etap 3. Nabijanie czynnikiem chłodniczym – za pomocą stacji diagnostycznej poziom czynnika jest uzupełniany.
  • Etap 4. Wymiana filtra kabinowego – jak już w wspominaliśmy – chroni on osuszacz klimatyzacji przed zanieczyszczeniami powodującymi nieprzyjemny zapach
  • Etap 5. Czyszczenie klimatyzacji – za pomocą ozonu lub substancji chemicznej, serwisant czyści wnętrze samochodu usuwając niebezpieczne grzyby

Chcesz wiedzieć więcej na temat auto klimatyzacji? Skontaktuj się z nami lub sprawdź naszego bloga. Zapraszamy do Proserwis – Auto Klimatyzacja Poznań! Znajdziesz nas w Puszczykowie koło Poznania. Szczegóły na stronie https://proserwis.info/