Koszenie trawy jesienią - 4 cenne porady dotyczące pielęgnacji trawnika

Koszenie trawy jesienią – 4 cenne porady dotyczące pielęgnacji trawnika

Zadbany trawnik to cel każdego ogrodnika, który marzy o posiadaniu pięknego terenu wokół swojego domu. Aby móc cieszyć się zdrową trawą w kolorze soczystej zieleni, która będzie miękka jak dywan, należy dbać o nią przez cały rok, nie zapominając przy tym nawet o jesieni i zimie. Przed pierwszymi przymrozkami konieczna jest właściwa pielęgnacja. Koszenie trawy jesienią to podstawowy punkt na liście zadań.

1. Wybór kosiarki

Odpowiedni sprzęt to podstawa do tego, aby dobrze wykonać zaplanowaną pracę w ogrodzie. W przypadku pielęgnacji trawnika koniecznością jest użycie odpowiedniej kosiarki. Aby koszenie było efektywne, należy zatroszczyć się o swoją wygodę podczas pracy, nie zapominając przy tym o bezpieczeństwie i parametrach sprzętu, dzięki którym trawa będzie prawidłowo skoszona. Na sklepowych półkach dostępnych jest wiele kosiarek. Podstawowe rozróżnienie, ze względu na napęd, obejmuje:

  • kosiarki spalinowe – mogą być z napędem lub bez niego (pchane ręcznie), a także dwu- lub czterosuwowe. To jedne z najpopularniejszych kosiarek, a modele o różnej mocy i wydajności są dostępne na: https://www.leroymerlin.pl/maszyny-ogrodnicze/kosiarki-traktorki-kosy/kosiarki-spalinowe,a73.html;
  • kosiarki elektryczne – zasilane są prądem, dlatego podczas koszenia wymagany jest łatwy dostęp do gniazda elektrycznego. Tego rodzaju urządzenia sprawdzają się w mniejszych ogrodach, ponieważ zasięg kosiarki jest ograniczony długością kabla;
  • kosiarki elektryczne akumulatorowe – to doskonała alternatywa dla kosiarki z kablem, ponieważ nie wymaga bezpośredniego podłączenia do źródła prądu. Jednak należy liczyć się z nieco mniejszą wydajnością takiego urządzenia, ponieważ naładowany akumulator wystarczy jedynie na określony czas pracy. W związku z tym, kosiarki elektryczne akumulatorowe to najlepsze rozwiązanie w przypadku niedużych ogrodów.

Wybierając kosiarkę należy też zwrócić uwagę na rodzaj powierzchni, do której urządzenie jest przeznaczone (np. nierówny teren), moc i dodatkowe funkcje, takie jak np. mielenie czy wyrzut boczny. Pomocny w wyborze kosiarki jest krótki filmik, który obrazowo prezentuje najpopularniejsze rodzaje sprzętów do koszenia trawy: https://www.youtube.com/watch?v=L9Lp5_lCmaE&t=78s.

2. Koszenie trawy jesienią – dokładna data

Dysponując odpowiednim urządzeniem, można przystąpić do koszenia trawy. Jednak przed tym warto dowiedzieć się, jakie terminy są najlepsze do wykonywania tego rodzaju prac ogrodowych. Koszenie trawy jesienią jest mocno uzależnione od warunków atmosferycznych. Jeśli dni są ciepłe, a przymrozki odległe, koszenie można wykonać nawet na początku listopada. Jednak z reguły, ze względu na klimat, który panuje w Polsce, czynność tę wykonuje się w drugiej połowie października. To ostateczny termin, w którym bezpiecznie można skosić trawę przed zimą. Najważniejsze jest zdążenie przed pierwszymi przymrozkami.

A co zrobić, jeśli ktoś pospieszy się z koszeniem trawnika jesienią i zrobi to na długo przed przyjściem zimy? Gdy trawa zdąży odrosnąć, czynność tę bez przeszkód można powtórzyć.

3. Wysokość skoszonej trawy jesienią

Wysokość skoszonej trawy jesienią ma ogromne znaczenie dla jej zdrowia. Optymalna wysokość, na jaką powinno się kosić trawnik jesienią to 2-3 cm. Najistotniejsze jest nieprzekroczenie 4 cm. Dlaczego jest to tak istotne? W przypadku zbyt krótko przyciętej trawy, jej korzenie będą narażone na przymarzanie. Natomiast pozostawienie na zimę zbyt wysokiej murawy może skutkować rozwojem chorób grzybowych. To z kolei spowoduje jej spowolniony wzrost wiosną.

4. Co zrobić ze skoszoną trawą?

Skoszoną trawę koniecznie należy sprzątnąć, aby nie pozostała na ziemi na całą zimę. Liście, które będą przykryte śniegiem, stworzą idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Dzieje się tak, gdy warstwa trawy przylega do ziemi i w ten sposób ogranicza dostęp tlenu do trawnika.

Jesienna pielęgnacja trawnika – co jeszcze oprócz koszenia?

Koszenie trawy jesienią to niezwykle ważna w tym czasie praca w ogrodzie, choć nie jedyna, która jest konieczna do wykonania. Jesienna pielęgnacja trawnika obejmuje również:

  • nawożenie – przez cały rok spełnia bardzo ważną rolę w procesie rozwoju trawy, m.in. zwiększa jej odporność na niskie temperatury. Natomiast jesienią przygotowuje trawę do zimy. W związku z tym, już we wrześniu warto zastosować nawożenie potasem i fosforem. Do kupienia w sklepach są gotowe mieszanki, ale też sól potasowa i mączka fosforytowa. Mówiąc o nawożeniu trawnika warto wspomnieć o oborniku. Jest to nawóz organiczny bogaty w cenne pierwiastki, których brak w nawozach mineralnych. Warto go zastosować, ale nie wcześniej niż w połowie listopada. Co ważne, od początku września nie można stosować nawozów azotowych. Ich działanie wpływa na pobudzenie roślin do wzrostu, a więc uniemożliwia przejście w zimowy spoczynek;
  • sprzątanie – przed zimą należy oczyścić trawnik z leżących na nim liści drzew i skoszonej trawy. W przeciwnym razie będą gnić pod warstwą śniegu i w ten sposób stworzą warunki idealne do rozwoju pleśni na trawniku. Może się tak wydarzyć również na skutek pozostawienia na trawniku, przez całą zimą, większych kamieni. Wszystko, co zalega na darni i zostaje przykryte na kilka miesięcy śniegiem, przyczynia się do rozwoju bakterii beztlenowych, a więc do powstania pleśni;
  • zabezpieczenie przed kretami – to istotne zadanie, o którym jednak nie każdy pamięta. Jesienią aktywność kretów staje się większa, ponieważ przygotowują się do przetrwania zimy. Z tego powodu, w ogrodzie można zaobserwować więcej kopczyków niż zazwyczaj, które nie znikną wraz z topniejącym śniegiem. W związku z tym, aby nie być niemiło zaskoczonym wraz z nadejściem wiosny, już jesienią warto postarać się skutecznie odstraszyć krety. W tym celu można wykorzystać odstraszacze dostępne w sklepach lub wykonać je samodzielnie z pustej, plastikowej butelki nałożonej na palik wbity w ziemię, w pobliżu kretowisk.

Podsumowanie jesiennej pielęgnacji trawnika

Warto mieć świadomość, jak duże znaczenie dla pięknego wyglądu ogrodu ma jesienna pielęgnacja trawnika. Choć o tej porze roku niewiele osób myśli o wiośnie, w rzeczywistości już wrześniowe prace wpływają na estetykę trawnika po zimie. Koszenie trawy jesienią to jedno z wielu zadań, które należy realizować, aby wiosną być miło zaskoczonym stanem swojego ogrodu. Podsumowując, wszystkie najważniejsze jesienne prace, które dotyczą trawnika, to:

  1. koszenie trawy (ostatnie powinno się odbyć tuż przed pierwszym przymrozkiem),
  2. oczyszczenie podłoża ze skoszonej trawy, ale też z liści i kamieni,
  3. nawożenie potasem i fosforem oraz bogatym w składniki mineralne obornikiem, przy jednoczesnej rezygnacji z nawożenia azotem (od września),
  4. zabezpieczenie darni przed kretami.

Tak przygotowany jesienią trawnik bezpiecznie przetrwa całą zimę, a tuż po pierwszych roztopach i dzięki dawce promieni słonecznych ukaże się w pełnej krasie.