brykiet drzewny

Na co zwrócić uwagę wybierając brykiet drzewny?

Brykiet drzewny stał się popularną alternatywą dla opalania w piecach za pomocą drewna. Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, charakteryzujące się także całkiem dobrą wydajnością. Na co zwrócić uwagę, wybierając brykiet drzewny?

Brykiet drzewny – co to takiego?

Brykiet drzewny we Wrocławiu powstaje z różnego rodzaju pozostałości roślinnych. Mogą być to zarówno wióry powstające w tartaku, jak i odpady z przemysłu drzewnego czy obróbki różnego rodzaju roślin, ale także torf czy miał węglowy. Odpowiednio zmieszane ze sobą składniki są prasowane do postaci niewielkich kostek. Ich zbita forma zapewnia dobrą kaloryczność i równomierne spalanie. 

Ekogroszek – jaka jest jego charakterystyka? 

Ekogroszek to popularny rodzaj paliwa, wykorzystywany w piecach z automatycznym podajnikiem. Jest sprzedawany w wygodnych workach. Do jego powstania używa się drobnego pyłu węglowego, który zostaje sprasowany do formy małych ziaren. Mają one w sobie do 10% popiołu. Wydajność sprawia, że wciąż jest powszechnie stosowany. Istnieją też alternatywy. Piec na pellet to jedna z nich. Stanowi on urządzenie pracujące w pomieszczeniach gospodarczych i kotłowniach. Nowoczesne modele mają wbudowane podajniki odgórne do pelletu oraz palniki. Czym warto się kierować, wybierając kocioł na pellet do swojego domu? Bez wątpienia spore znaczenie ma pojemność zasobnika. Urządzenia z bardzo dużymi zasobnikami pozwalają uzupełnić paliwo raz na tydzień. Duże znaczenie ma czyszczenie i eksploatacja kotła. Nowoczesne urządzenia są łatwe w utrzymaniu w czystości i nie wymagają wielu prac konserwacyjnych. Producenci robią wszystko, aby znacząco uprościć klientom to zadanie. Dostępne na rynku piece na pellet znacząco różnią się od siebie, jeśli chodzi o wielkość zasobnika i wysokość urządzenia. Mogą być odmienne pod względem mocy oraz częstotliwości uzupełniania pelletu w zasobniku. Mniejsze sprzęty pasują do kotłowni o mniejszym metrażu. Czyszczenie pieca na pellet polega na pociąganiu dźwigniami od zawirowywania stali. Częstotliwość konserwacji zależy od zaleceń danego producenta. Wiele urządzeń jest wyposażonych w czujnik otwarcia drzwi oraz w solidną izolację drzwi. Rura podawania pelletu, palniki wewnętrzne i zewnętrzne – to kolejne elementy zintegrowane z tego typu sprzętem.