alergia

Objawy alergii – jak je rozpoznać i kiedy udać się do lekarza?

Alergie mogą rozwijać się w każdym wieku – nie tylko u dzieci, ale również u osób dorosłych. W jaki sposób można rozpoznać alergię? Kiedy należy udać się z jej objawami do lekarza? Zobacz odpowiedzi!

Jak dochodzi do powstania alergii?

Alergia jest rodzajem dolegliwości wynikającym z nieprawidłowego działania układu odpornościowego. Dochodzi wtedy do nadmiernej reakcji układu na czynniki zewnętrzne, które określane są jako alergeny.

Przyczyny powstawania alergii nie zostały jeszcze w pełni poznane, dlatego można spotkać się z różnymi hipotezami. Warto jednak wskazać, że alergie bardzo często przekazywane są genetycznie, dlatego wtedy, gdy mają je dziadkowie albo rodzice, mogą mieć je również dzieci oraz wnuki.

Do powstawania uczuleń może dochodzić również na skutek przebywania w zbyt sterylnym otoczeniu w wieku dziecięcym.

Rodzaje alergii

Alergie dzielone są na różne rodzaje. Podział ten dotyczy przede wszystkim sposobu kontaktu z alergenem. Wydziela się:

  • Alergie oddechowe – powstają na skutek przedostania się alergenu do układu oddechowego, na przykład uczulenia mogą wywoływać pyłki roślin, kurz, roztocza, sierść zwierząt.

  • Alergie pokarmowe – wywołane są przez określone rodzaje produktów spożywczych, na przykład jak orzeszki ziemne, laktoza, gluten, truskawki, czekolada.

  • Alergie kontaktowe – dochodzi do nich na skutek kontaktu ze skórą, na przykład mogą być one wywołane przez określone włókna, metale, kosmetyki, detergenty.

Jakie są główne objawy uczuleń?

Uczulenia, alergie mogą dawać zróżnicowane objawy w zależności od ich rodzaju. Mogą mieć one również zróżnicowane natężenie i mogą pojawiać się w określonej częstotliwości, na przykład tylko wiosną, gdy dochodzi do pylenia roślin.

Najczęściej alergiom towarzyszą objawy jak wodnisty katar, określany też jako sienny, zaczerwienienie i łzawienie oczu, kaszel, kichanie. Również mogą pojawić się objawy skórne jak zaczerwienienie, wysypki, a przy alergiach pokarmowych bóle brzucha, biegunki.

Kiedy udać się do alergologa?

Lekarz zajmujący się alergiami jest określany jako alergolog.

Gdy potrzebny jest doświadczony alergolog Bytom jest miejscem działalności gabinetów, w których można skorzystać z kompleksowej obsługi. Oferty dostępne są online już teraz.

Wizyta u alergologa zalecana jest każdej osobie z alergią. Pozwala ona na skorzystanie z kompleksowego wsparcia w przypadku diagnostyki oraz leczenia alergii.

Alergolog może skierować pacjenta na testy alergiczne, by wykryć konkretne przyczyny alergii. Również może on polecić odpowiednie metody leczenia, na przykład w postaci leków czy odczulania.