wielkanocny owies

Owies wielkanocny – uprawa krok po kroku

Owies wielkanocny, czyli po prostu kiełki owsa to znakomita ozdoba świątecznego stołu. Jakie są właściwości owsa. Kiedy należy go wysiać, żeby cieszyć się zielonymi pędami podczas świąt? Jak wybrać wysokogatunkowe nasiona owsa?

Owies wielkanocny dla początkujących

Owies wielkanocny to nic innego jak owies zwyczajny sadzony w pojemnikach przed Świętami Wielkanocnymi. Przy jego pomocy możemy w wyjątkowy sposób udekorować świąteczny stół. Współcześnie owies wielkanocny jest niemal tak samo popularny jak rzeżucha, którą często sadzi się w skorupkach jaj. Owies wielkanocny jest symbolem odradzającego się życia i wiosny. Jego dodatkowym walorem jest wysoka zawartość witamin, minerałów i innych odżywczych substancji, których często brakuje nam wczesną wiosną.

Owies wielkanocny – właściwości odżywcze

Młody owies wielkanocny jest znakomitym źródłem witamin A, C, E, a także witamin z grupy B (które wspierają funkcjonowanie ludzkiego układu nerwowego). Znajdziemy w nim pokaźne ilości minerałów – między innymi żelazo, cynk, wapń, jod, fosfor, czy miedź. Owies jest źródłem białka i kwasów tłuszczowych. Jego intensywny zielony kolor to efekt wysokiej zawartości chlorofilu.

Owies na świątecznym stole

Jeżeli zależy nam, żeby owies wielkanocny był ozdobą świątecznego stołu, powinniśmy wysiać go około 14 dni przed Wielkanocą. Zaleca się, żeby dzień wcześniej namoczyć nasiona w wodzie (przyspieszy to ich kiełkowanie). Nasiona owsa możemy wysiewać w donicy wypełnionej ziemią ogrodową. Dobrym pomysłem jest także posadzenie ich w na talerzyku wyłożonym nasączoną wodą ligniną (lub watą). Gdy zależy nam na spektakularnych efektach możemy zdecydować się na zakup specjalnego, ozdobnego pojemnika. Pamiętajmy, że podczas uprawy owsa wielkanocnego podłoże musi być przez cały czas wilgotne (należy sprawdzać je codziennie). Jeśli się zapomnimy, kiełki owsa bardzo szybko zwiędną (jednocześnie z wodą nie można przesadzić, gdyż jej nadmiar doprowadzi do gnicia owsa).

Nasiona owsa należy rozłożyć równomiernie na podłożu, po czym spryskać sporą ilością wody. Ważne jest, żeby naczynie z nasionami owsa umieścić w ciepłym i słonecznym miejscu (dodatkowo pamiętajmy, żeby przekręcać talerzyk co jakiś czas, gdyż w przeciwnym wypadku kiełki mogą się pochylić w jedną stronę, co nie zawsze jest pożądane). Możemy postawić je na przykład na parapecie nad grzejnikiem. W przypadku, gdy za oknem jest pochmurno, być może dobrym rozwiązaniem będzie dodatkowe naświetlanie owsa. W optymalnych warunkach kiełki powinny pojawić się już po 10 dniach. Ich docelowa wysokość waha się od 6 do 10 centymetrów. Gdy zależy nam na szybkim kiełkowaniu, możemy przykryć pojemnik z nasionami przezroczystą folią.

Pamiętajmy, że gdy decydujemy się na posadzenie owsa w ziemi, na kiełki będziemy czekać kilka dni dłużej (będą się one rozwijać nawet od 2 do 5 dni dłużej). Zaletą owsa w doniczce jest większa żywotność. Kiełki uprawiane na ligninie szybko zwiędną, a trawa w doniczce będzie cieszyć nasze oczy nawet przez kilka tygodni.

Owies wielkanocny może być doskonałą alternatywą dla rzeżuchy, gdyż w przeciwieństwie do niej nie posiada charakterystycznego, bardzo intensywnego zapachu, który ni wszystkim odpowiada.

Nasiona owsa wielkanocnego

Jako, że owies wielkanocny wykorzystywany jest jako dodatek do sałatek i kanapek, warto jest zaopatrzyć się w ekologiczne nasiona pochodzące od zaufanego producenta. Tylko wówczas będziemy mieć 100-procentową pewność, że roślina jest bezpieczna dla naszego zdrowia.