wlosy

Porowatość włosów – co musisz o niej wiedzieć?

Porowatość to cecha włosów, na którą coraz częściej zwraca się uwagę. Co jednak powinniśmy o niej wiedzieć?

Porowatość włosów – co to jest?

Włosy są dla wielu osób wręcz oczkiem w głowie. Nie powinno nas to przesadnie dziwić – konkretna fryzura może naprawdę mocno zmienić nasz wygląd oraz nasz odbiór w oczach innych ludzi. Zadbane włosy to również mniejsze problemy, na przykład z łupieżem czy ich okiełznaniem na co dzień. Jest jednak jedna kwestia dotycząca naszych włosów, na którą mamy niewielki, o ile jakiekolwiek wpływ. Chodzi tu o porowatość włosów. Wielu z nas może jednak nie mieć nawet pojęcia, o co właściwie z tą kwestią chodzi, a więc w pierwszej kolejności warto byłoby rozwiać wszelkie wątpliwości.

By zrozumieć, czym tak właściwie jest porowatość włosów, musimy przeanalizować ich budowę. Oczywiście włos składa się z cebulki, a także łodygi. Ta zaś zbudowana jest z rdzenia, kory, a także osłonki, która tworzy się z martwych komórek nachodzących na siebie, lecz równocześnie odstających od łodygi włosa. To właśnie tutaj wracamy do pojęcia porowatości włosa – im większe odchylenie, tym porowatość włosa jest większa.

Czy mamy wpływ na porowatość naszych włosów? Okazuje się, że w jakimś stopniu tak. Choć warto podkreślić, że w głównej mierze o tej cesze włosa decydują względy genetyczne, farbowanie czy zabiegi mogące niszczyć włosy są w stanie sprawić, że porowatość będzie większa. Od razu jednak warto w tym miejscu zaznaczyć, że wysokoporowate włosy nie muszą równać się włosom zniszczonym!

Na co porowatość włosów ma wpływ?

Ustaliliśmy już, czy możemy zmienić – celowo lub nie – porowatość włosów. Powiedzmy jednak trochę więcej o tym, jak ta cecha naszych włosów wpływa na to, jak się one zachowują. Włosy niskoporowate są łatwe w pielęgnacji, są gładkie, najczęściej posiadają również błysk. Warto pamiętać, że można równie łatwo przesadzić z ich pielęgnacją, a ten typ włosów może to nie za dobrze znosić.

Co zaś w przypadku włosów wysokoporowatych? Wchłaniają one dużo wody, plączą się, są suche i puszą się. Niestety takie włosy mają również tendencje do łamania się, a rozdwojone końcówki to również nie taki rzadki widok dla posiadacza czy posiadaczki takich włosów. Ich pielęgnacja wymaga o wiele więcej uwagi, by móc je w pełni okiełznać, lecz odpowiednio dobrane kosmetyki do włosów rozwiążą ten problem. Nie powinniśmy również poddawać ich wysokim temperaturom, więc nie powinniśmy korzystać z lokówek czy prostownic. Najprościej sprawa wygląda w przypadku włosów średnioporowatych – wystarczy po prostu standardowo dbać o nasze włosy i nie powinniśmy mieć z nimi większych trudności.