Trądzik u dorosłej kobiety

Trądzik u dorosłej kobiety – skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

Lata młodości i trądzik to naturalne skojarzenia w kontekście skóry. Dlaczego więc ten problem dotyczy wielu kobiet po trzydziestce i czterdziestce? Prawda jest bowiem taka, że trądzik może pojawić się również w wieku późniejszym, nawet u tych, którzy jako nastolatkowie nie borykali się z nim. Co ciekawe, kobiety są bardziej podatne na wystąpienie takich zmian skórnych w dorosłym wieku, niż mężczyźni. Zwykle omija strefy czoła, nosa i podbródka, zaś pojawia się w linii żuchwy. Najnowsze badania pokazują, że problem ten dotyka około połowy kobiet w wieku 20 lat, jednej trzeciej w wieku 30 lat i jednej czwartej w wieku 40 lat. Jednak czym jest spowodowany? I jak można mu przeciwdziałać?

Przyczyny pojawiania się trądziku w wieku dorosłym

Na całym świecie prowadzone były badania dotyczące częstości występowania trądziku wśród osób dorosłych. Okazuje się, że główne przyczyny jego powstawania są takie same u osób młodych i starszych. Należy do nich m.in.:

• nadprodukcja sebum przez skórę,

• naromadzenie komórek przy mieszkach włosowych,

• rozwój bakterii w zatkanych mieszkach włosowych,

• stany zapalne skóry.

Zanieczyszczenia groźniejsze dla Twojej urody, niż myślisz! Przeczytaj: Jak różnego rodzaju zanieczyszczenia wpływają na naszą cerę? 

Wśród kobiet w wieku 20 lat, 30 i starszych zostały wyróżnione dodatkowe przyczyny, takie jak zaburzona gospodarka hormonalna, przyjmowanie używek, nadmierne stosowanie kosmetyków czy stres. Jednak każdy przypadek występowania trądziku w późnym wieku może być inny, dlatego do takiej sytuacji należy podejść indywidualnie.

Metody walki z trądzikiem

Jedną z najbardziej polecanych metod zwalczania problemów ze skórą jest w ostatnim czasie peeling kawitacyjny. To sposób na bezbolesne i głębokie oczyszczenie skóry, o wiele nowocześniejszy niż tradycyjne metody ręcznego usuwania zanieczyszczeń z twarzy, co potwierdzają również zgromadzone tu wiadomości. Wspomniane zanieczyszczenia oraz martwe komórki naskórka są w tym przypadku usuwane bezpiecznie i bez skutków ubocznych. Peeling tą metodą wykonywany jest przy pomocy sprzętu wytwarzającego fale ultradźwiękowe. To właśnie one, po skierowaniu na zwilżoną skórę, wywołują zjawisko kawitacji. Ultradźwięki rozbijają martwe komórki, co pozwala odsłonić młodsze warstwy skóry. W efekcie staje się ona wolna od nadmiaru sebum, bakterii i substancji toksycznych. Peeling kawitacyjny charakteryzuje się bezbolesnym i bezpiecznym przebiegiem, co jest jego niewątpliwą zaletą.

Kolejnym, bardzo ciekawym sposobem jest laserowy peeling węglowy. To znowu jeden z najnowszych, innowacyjnych i najbardziej nieinwazyjnych zabiegów na twarz dla każdego typu cery. Przynosi on natychmiastowe rezultaty bez wymaganego okresu rekonwalescencji. Laserowy peeling węglowy w Hollywood jest często nazywany zabiegiem Black Doll. Zgodnie z nazwą, przy pomocy tej metody można uzyskać efekt porcelanowej twarzy. Zabieg potrafi poprawić wygląd twarzy, likwidując zmarszczki i trądzik. Dzięki temu, że jest nieinwazyjny, ma także charakter bezbolesny. Może również pomóc w podniesieniu i napięciu skóry.

Sposobem na walkę z trądzikiem i poprawę jakości skóry jest także eksfoliacja kwasami. Mimo swojego pierwszego skojarzenia, kwasy nie mają tylko szkodliwych działań (np. warto wziąć pod uwagę, że witamina C w rzeczywistości jest kwasem, podobnie jak popularny w medycynie estetycznej retinol, a kwasy tłuszczowe są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu). Metoda eksfoliacji kwasami przynosi dla skóry mnóstwo korzyści. Struktury znajdujące się pomiędzy martwymi komórkami zostają rozbite. Cera staje się rozjaśniona i matowa, a zatkane pory powodujące trądzik ulegają odblokowaniu. Zabieg zwiększa gęstość kolagenu i sprawia, że skóra jest natychmiastowo odświeżona.

Niezależnie od tego, czy trądzik utrzymuje się od najmłodszych lat, czy pojawił się jako nowy problem skórny w późniejszym czasie, warto skontaktować się z dermatologiem, który dobierze odpowiednią metodę leczenia dla naszej skóry.