wypadek i utrata zeba

Ząb utracony podczas wypadku – jak można go zastąpić?

W trakcie wypadku może dojść do poważnego uszkodzenia zębów – ich pęknięcia, wybicia, a nawet całkowitej utraty. Co można zrobić w sytuacji, gdy ząb został utracony podczas wypadku? Do dyspozycji są różne metody uzupełnienia braku zębowego.

 Czym zastąpić ząb utracony podczas wypadku?

Jeśli doszło do utraty zęba w wypadku, istnieje kilka możliwości jego zastąpienia. Najlepsza opcja będzie zależeć od kilku czynników, w tym lokalizacji brakującego zęba, stanu otaczających zębów i ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej.

W takiej sytuacji najlepiej jak najszybciej udać się do stomatologa, który będzie mógł sprawdzić stan jamy ustnej i brakującego zęba albo zębów, a następnie wskaże on, jakie możliwości są dostępne, by uśmiech znów prezentował się estetycznie, a łuki zębowe odzyskały swoje naturalne funkcje.

Oto niektóre z dostępnych opcji zastąpienia utraconego zęba w gabinecie stomatologicznym:

  • Implanty dentystyczne

Implanty zębowe są popularnym i skutecznym sposobem na zastąpienie pojedynczego brakującego zęba lub wielu zębów, także przy całkowitym bezzębiu.

Leczenie implantologiczne polega na umieszczeniu tytanowego wszczepu w kości żuchwy albo szczęki i zamocowaniu na nim korony czy mostka. W przypadku większych braków można też zastosować protezy overdenture.

Implanty dentystyczne są mocne, trwałe i wyglądają jak naturalne zęby, dlatego rekomendowane są one wtedy, gdy celem jest uzyskanie wieloletnich efektów.

  • Most protetyczny

Most protetyczny to uzupełnienie, które wykorzystuje otaczające zęby do jego podparcia. Sąsiednie zęby są odpowiednio przygotowywane pod korony, a most jest mocowany do nich na stałe.

Jest to dobre rozwiązanie w sytuacji, jeśli sąsiednie zęby mają znaczne uszkodzenia lub próchnicę, która wymaga odbudowy, ponieważ najczęściej przed zamocowaniem mostu są one leczone kanałowo.

  • Ruchoma proteza częściowa

Wyjmowana proteza częściowa to zastępuje jeden lub więcej brakujących zębów. Jest utrzymywana na miejscu za pomocą siły zasysania albo klamer, które przyczepiają się do otaczających zębów.

Chociaż ta opcja jest tańsza niż implanty dentystyczne lub mosty, może być mniej stabilna i mniej wygodna, dlatego też nie będzie ona odpowiednia dla każdej osoby.

Do jakiego dentysty warto się udać?

Najlepiej skonsultować się ze specjalistą w dziedzinie protetyki lub implantologii, aby ustalić najlepszą opcję uzupełnienia brakującego zęba. Najszerszy wybór uzupełnień oferują prywatne placówki dentystyczne.

 Gdy planowane są implanty Olsztyn – https://dental-studio.com.pl/implanty/ to jedno z tych miast, gdzie dzisiaj funkcjonują kliniki i gabinety posiadające duże doświadczenie w dziedzinie implantologii. Warto porównać ich oferty i sprawdzić doświadczenie i kwalifikacje stomatologów, by wybrać najlepszą placówkę dla siebie.