pantomograficzne zdjecie

Zdjęcie pantomograficzne – jak wygląda w praktyce?

W dzisiejszych czasach diagnostyka stomatologiczna osiągnęła poziom, który pozwala na szczegółowe zobrazowanie stanu uzębienia i struktur kostnych twarzoczaszki z niezwykłą precyzją. Jednym z kluczowych narzędzi wykorzystywanych w tej dziedzinie jest zdjęcie pantomograficzne, które stanowi podstawę w planowaniu wielu procedur dentystycznych. To nieinwazyjne badanie pozwala na szybką i efektywną ocenę ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta.

Proces wykonywania zdjęcia pantomograficznego

Zanim pacjent podda się badaniu, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. W przypadku zdjęcia pantomograficznego nie ma potrzeby specjalnych procedur przygotowawczych. Pacjent powinien jednak poinformować lekarza o wszelkich posiadanych implantach, aparatach ortodontycznych czy innych elementach metalowych, które mogą być widoczne na zdjęciu. Warto również usunąć biżuterię, aby uniknąć zakłóceń w obrazie. W Krakowie, podobnie jak w innych miastach, standardem jest, że przed wykonaniem zdjęcia personel medyczny udziela szczegółowych instrukcji dotyczących pozycji ciała i głowy.

Zdjęcie pantomograficzne w praktyce

W praktyce, zdjęcie pantomograficzne w Krakowie wykonywane jest za pomocą specjalistycznego aparatu, który obraca się dookoła głowy pacjenta. Samo badanie trwa zaledwie kilka sekund, podczas których pacjent musi pozostać nieruchomo. Aparat pantomograficzny wykonuje serię zdjęć w różnych płaszczyznach, które następnie są przetwarzane i łączone w jeden obraz panoramiczny. Dzięki temu dentysta może ocenić nie tylko zęby i ich korzenie, ale również stan kości szczęk, zatok, a także przebieg nerwów.

Po badaniu – interpretacja wyników

Po wykonaniu zdjęcia pantomograficznego następuje etap analizy i interpretacji wyników przez specjalistę. Obraz panoramiczny pozwala na wykrycie wielu problemów, takich jak próchnica, choroby przyzębia, zęby zatrzymane, torbiele czy nowotwory. Wyniki badania są omawiane z pacjentem, a na ich podstawie dentysta może zaplanować dalsze leczenie, które będzie dopasowane do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta. Zdjęcie pantomograficzne jest więc nie tylko narzędziem diagnostycznym, ale również punktem wyjścia do stworzenia kompleksowego planu leczenia stomatologicznego.