poszukiwanie pracy

Agencja pracy – sprawdź jak wybrać najlepszą?

Szukając pracy, najczęściej przeglądamy oferty, które znaleźć można w internecie. Czasem zdarza się, że po wysłaniu wielu CV i kilku rozmowach kwalifikacyjnych, nie udaje się znaleźć zatrudnienia. Wówczas pomocne może się okazać skorzystanie z usług agencji pracy, która pomoże znaleźć pracę za granicą. Na co zwracać uwagę przy jej wyborze?

Agencja pracy musi działać legalnie

Agencja pracy musi widnieć w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Jest to ogólnodostępny w internecie. Potwierdzeniem uczciwości danej agencji, jest przynależność do organizacji, które czuwają nad zgodnym z prawem i etycznym pośrednictwem pracy. Wybierając agencję, najlepiej wybierać tą, która ma już ugruntowaną pozycję na rynku. Ze względu na własne bezpieczeństwo, lepiej omijać firmy, które mają krótki staż działalności i mają kiepskie opinie. Warto przy tym sprawdzać fora dyskusyjne, media społecznościowe i szukać opinii o agencji na grupach dyskusyjnych

Na co zwracać uwagę, wybierając agencję pracy?

Szukając pośrednika pracy, musimy pamiętać, że nie ma on prawa żądać od nas pieniędzy za pośrednictwo. Firma świadcząca usługi outsourcingowe w Częstochowie czy innych miastach w Polsce, może jedynie prosić o zwrot kosztów, związanych z kosztami orzeczenia lekarskiego, wizy czy tłumaczenia dokumentów. Jednak żądanie przedpłat, zaliczek czy opłat rekrutacyjnych jest niezgodne z prawem. Agencja nie może pobierać zaliczek za podróż czy zakwaterowanie.

Agencja pracy ma obowiązek dopełnienia wszelkich formalności, które wiążą się z podjęciem pracy za granicą. Z pracownikiem może zostać podpisana umowa zlecenia lub umowa oddelegowania do pracy za granicą na maksymalnie 24 miesiące. Niezależnie od rodzaju umowy, agencja ma obowiązek płacić podatki i odprowadzać składki do ZUS.

Zanim wybierzemy agencję pracy należy ją dokładnie sprawdzić. Przede wszystkim ważne jest, by dokładnie sprawdzić oferowaną ofertę pracy. Powinna zawierać wszystkie informacje związane z podjęciem zatrudnienia.