zlomowanie auta

Auto kasacja – jakie formalności należy dopełnić?

Bardzo często popełnianym przez kierowców błędem jest zapomnienie o tym, że po tym jak dojdzie do auto kasacji trzeba dopełnić nieco formalności. Konsekwencje tego mogą być dość bolesne, gdyż należą do nich na przykład kary urzędowe, czy też wysokie kary grzywny za brak OC. Jakich formalności należy więc dopełnić przy auto kasacji?

Auto kasacja – wybór miejsca

Przede wszystkim, by móc spełnić wszystkie wymagane formalności przy procesie, jakim jest auto kasacja w Podkarpackim trzeba wybrać odpowiednie miejsce, jakim jest legalnie działająca stacja demontażu pojazdów. Legalna stacja to taka, która posiada zezwolenie wystawione przez uprawnione do tego organy.

Wybór odpowiedniego miejsca takiego jak auto złom w Biłgoraju jest niezwykle ważny. Wynika to z tego, iż tylko legalnie działająca firma tego typu może wystawić dokumenty, które są potrzebne do spełnienia wszystkich formalności po auto kasacji, a do tego ma ona prawo do unieważnienia dowodu rejestracyjnego oraz tablic rejestracyjnych.

Jak przebiega auto kasacja i jakie formalności trzeba dopełnić?

Sam start procesu związanego z auto kasacją jest bardzo prosty. Tak naprawdę wystarczy tylko dostarczenie samochodu do legalnie działającego auto złomu. Można tego dokonać zarówno przyjeżdżając samemu samochodem na kołach, czy też dostarczając go z pomocą auto lawety, gdy ten jest niesprawny. Następnie pora na ważenie auta, by dowiedzieć się ile jest ono warte na złomie, a także podpisanie umowy między auto złomem, a właścicielem.

Po podpisaniu umowy właściciel samochodu otrzymuje zaświadczenie o kasacji, a także mówiące o tym, że unieważniono dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne. Z takimi dokumentami trzeba udać się w dwa miejsca. Do ubezpieczyciela w celu anulowania polisy OC i otrzymania zwrotu niewykorzystanej składki, a także do wydziału komunikacji. W wydziale należy wyrejestrować samochód. W ten sposób mamy pewność, iż nie będziemy zmuszeni do opłacania OC.