Kiedy ubezpieczenie OC Cię nie chroni?

Każdy właściciel samochodu musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. To dzięki niemy powinniśmy czuć się bezpieczni, są jednak sytuacje, kiedy to nie jesteśmy w pełni chronieni. Warto wiedzieć kiedy.

Nie mamy wyjścia – posiadając samochód, bądź motor musimy wykupić ubezpieczenie OC, które chroni przede wszystkim nas i naszych współpasażerów. W takim razie, w jakich sytuacjach możemy czuć się bezpieczni?

Wtedy, kiedy wypadek jest spowodowany z naszej winy – zderzymy się z innym pojazdem w trakcie jazdy, uderzymy w samochód wtedy, kiedy stoi, potrącimy pieszego lub rowerzystę, potrącimy zwierzę lub uderzymy jakiś obiekt np. znak drogowy lub latarnię. Czego w takim razie powinniśmy oczekiwać od naszego ubezpieczyciela? M.in. odszkodowania za stratę, naprawę uszkodzonego pojazdu, holowania, leczenia lub rehabilitacji osób poszkodowanych, nocleg dla osób poszkodowanych, uporządkowania miejsca zdarzenia, a także tłumaczenia dokumentów – w sytuacji, gdy do wypadku dojdzie poza granicami naszego kraju.

Kiedy nie jesteśmy chronieni?

Są takie sytuacje, kiedy to nasze ubezpieczenie OC jest wyłączone i nam nie pomoże. Warto wiedzieć to wcześniej i uniknąć ewentualnego rozczarowania lub nieprzyjemności. W pierwszej kolejności dyskwalifikuje nas doprowadzenie do wypadku pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. OC nie będzie nas chronić, również jeżeli nie mamy uprawnień do kierowania pojazdem, działaliśmy umyślnie lub uciekliśmy z miejsca zdarzenia. Warto pamiętać, że powyższe sytuacje, nie dość że nas wykluczają z ubezpieczenia, to jeszcze ubezpieczyciel może domagać się od nas zwrotu kosztów, co oznacza, że możemy być podwójnie stratni.

Znajdź dobrego ubezpieczyciela

Wykupienie OC to nasz obowiązek, dlatego warto wybrać mądrze. Dlaczego? Ponieważ zakres wszystkich usług zawsze jest taki sam, poszczególne polisy różni wyłącznie cena. Żeby mieć pewność, że wybraliśmy najlepszą opcję musimy rozpoznać rynek. Można to zrobić offline – umawiając się z agentami i gromadząc oferty z różnych agencji, albo korzystając z darmowego internetowego kalkulatora np.: na stronie http://kalkulator-ubezpieczen.pl/  , który w jednym miejscu zgromadzi wiele ofert i pokaże nam jaka polisa będzie dla nas najbardziej odpowiednia.