Bulimia – jak pomóc osobie z bulimią?

Bulimia to choroba mająca podłoże psychiczne. Jej objawami są regularnie powracające epizody niekontrolowanego objadania się. Wielu chorych nie dostrzega jej znaczenia i stara się ukryć te problemy przed znajomymi i rodziną, traktując ją jako wstydliwą dolegliwość. W jaki więc sposób można pomóc osobie która cierpi na tą przypadłość? Podpowiadamy.

Czym jest bulimia?

Bulimia to choroba, która dotyka częściej kobiet, niż mężczyzn. Niekontrolowana chęć spożywania dużej ilości żywności w większości przypadków jednak nie wpływa na prawidłową wagę. Głównie dlatego, że bulimik prowokuje wymioty. Dlatego ustalenie tego czy dana osoba choruje na bulimię jest niezwykle trudne, szczególnie jeśli sama nie wykazuje chęci do leczenia.

Przyczynę tej choroby upatruje się w związku ze specyficzną reakcją na stres. Czasem żarłoczność może też wynikać z bezsilności, smutku lub złości. Szczególnie jeśli problemy są związane z przyczyną, która gnębi chorego przez bardzo długi czas. Mówi się także o kwestiach genetycznych, które zwiększają zapadalność na chorobę. Jeśli w rodzinie zdarzały się epizody związane z tą dolegliwością to nie warto unikać wizyty u psychologa.

Bulimia – w jaki sposób pomóc chorej osobie?

Warto przede wszystkim szczerze porozmawiać z bliską nam osobą i uświadomić jej skalę problemu. Nie zawsze konkretne objawy oznaczają to, że jest ona chora na bulimię. Dlatego tak ważna jest właściwa diagnoza, którą może postawić dobry specjalista, na przykład psycholog. Najlepszą formą pomocy będzie więc przekonanie takiej osoby do tego, aby dobrowolnie udała się do lekarza.

Bulimia to wstydliwa choroba wstydliwa. Jeśli bliska nam osoba ma znaczne opory przed udaniem się do specjalisty to warto rozważyć konsultacje, które odbywają się bezpośrednio przez internet. Psycholog online to popularna usługa z której korzystają pacjenci próbujący poradzić sobie z różnymi problemami natury psychicznej. Regularne spotkania przez internet są tak samo skuteczne jak każda rozmowa twarzą w twarz w gabinecie.