samochod

Jak dbać o automat – 5 przydatnych porad

Nie ma co się oszukiwać – automatyczna skrzynia biegów to jeden z najważniejszych, ale jednocześnie najbardziej skomplikowanych elementów w samochodzie, który jest intensywnie użytkowany, jak również narażony na uszkodzenia. Prawidłowe użytkowanie automatycznej skrzyni biegów sprawi, że dłużej zachowa ona swoje oryginalne właściwości i nie będzie ulegać usterkom.

Samochodowy z automatyczną skrzynią biegów cieszą się wśród kierowców coraz większą popularnością. Tego rodzaju skrzynie biegów, głównie ze względu na swój sposób działania, który umożliwia komfortową jazdę, zdecydowanie wypierają z rynku rozwiązania tradycyjne.

Dla osób, które podczas jazdy chcą wykonywać jak najmniej czynności, automatyczna skrzynia biegów będzie po prostu najwygodniejszym rozwiązaniem. Niemniej jednak, warto podjąć działania, które będą zmierzały do tego, aby automatyczna skrzynia biegów funkcjonowała prawidłowo przez długi czas.

Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów? 5 praktycznych porad

Automatyczna skrzynia biegów jest bardzo wygodna w użytkowaniu, ale bardzo nieprzyjemna w naprawie. Dlatego zdecydowanie lepiej o nią dbać. Na pewno jest to tańsze rozwiązanie, niż wizyta w warsztacie samochodowym, dokonywanie diagnostyki i napraw.

O automatyczną skrzynię biegów możemy zadbać. Ważne są takie aspekty, jak:

– użytkowanie skrzyni biegów w sposób rozsądny oraz zgodny z zaleceniami producenta,
– jazda samochodem zgodnie z jego przeznaczeniem i parametrami technicznymi,
– odpowiednie rozgrzanie skrzyni biegów, początkowa jazda bez mocniejszych przyspieszeń,
– brak zmiany trybów skrzyni biegów podczas jazdy,
– regularny serwis automatycznej skrzynie biegów, brak odkładania go w czasie.

Dlaczego dbanie o automatyczną skrzynię biegów jest ważne?

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, aby użytkować samochód zgodnie z jego przeznaczeniem. Oznacza to między innymi brak bardzo gwałtownych przyspieszeń i hamowania, jazdę w stylu sportowym, gdy posiadamy typowe auto osobowe, rodzinne. Dzięki takiej jeździe, zdecydowanie skrzynia biegów będzie mogła pracować tak, jak powinna.

Brak usterek oraz awarii to brak problemów z funkcjonowaniem samochodu oraz bezpieczna i komfortowa jazda. Trudno nie wspomnieć również o kosztach związanych z diagnostyką oraz oczywiście naprawami, trudnościami w dostępie do części, długim czasem oczekiwania na nie, a tym samym na naprawę. Taniej, lepiej i bezpieczniej będzie więc unikać problemów, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na inne cele.