Notatek.pl: jak się szybciej uczyć?

Osoby, które przygotowują się do sesji jesiennej spędzają większość swoich wakacji na nauce. Jako, że dla wielu z nich jest to ogromne poświęcenie, dobrze, żeby zrobili wszystko, by ich nauka była możliwie jak najbardziej efektywna. Doświadczeni eksperci z notatek.pl radzą co zrobić, żeby uczyć się szybciej i świetnie zdać egzaminy.

Jak uczyć się efektywnie?

Jeżeli chcemy zdać egzaminy w sesji jesiennej nie wystarczy, że całe wakacje spędzimy nad książkami. W przypadku, gdy nie będziemy uczyć się efektywnie nawet to może okazać się niewystarczające.

Pamiętajmy, żeby nie uczyć się na pamięć. Jeżeli nie zrozumiemy zagadnień, które będą poruszane na egzaminie, nauka na pamięć nie wystarczy. Zastanówmy się jaki jest nasz styl uczenia się. W przypadku, gdy najlepiej uczymy się ze słuchu, osiągniemy słabe efekty jedynie czytając książki. Równocześnie osobom będącym wzrokowcami nie wystarczy słuchanie wykładów. Większość z nas najlepiej przyswaja wiedzę, kiedy łączy różne style uczenia się.

Stwórzmy sobie przestrzeń do nauki

Problemem wielu studentów przygotowujących się do sesji jesiennej jest brak odpowiedniego miejsca do nauki. Najgorsze co możemy zrobić to uczenie się na swoim własnym łóżku lub w innym miejscu, które stworzone jest do relaksu. Takie postępowanie jest skazane na porażkę, a nasza nauka przestaje być efektywna. Specjaliści z notatek.pl radzą, żeby przygotować sobie wygodne miejsce do nauki i spędzać w nim czas jedynie wówczas, gdy przygotowujemy się do egzaminów.

Róbmy sobie przerwy

Nie liczmy na to, że uda się nam uczyć przez kilka godzin bez przerwy. Być może będziemy w stanie spędzić tyle czasu przed książkami, jednak o efektywnej nauce nie ma w tym przypadku mowy. Robienie sobie krótkich przerw może znakomicie pobudzić nasz mózg do pracy. Możemy zaplanować, że będziemy się uczyć przez 30 lub 40 minut, a następnie zrobimy sobie 5 minut przerwy (dobrze jest przeznaczyć przerwę na krótką gimnastykę i oddychanie świeżym powietrzem). Warto jest pilnować czasu przy pomocy stopera – świadomość, że nasz czas jest kontrolowany może odciągnąć nas od innych zajęć niż nauka (na przykład przeglądania mediów społecznościowych).

Korzystajmy z dobrych notatek

Jako, że sesja jesienna jest coraz bliżej nie mamy już czasu na czytanie wielotomowych książek. Jest to natomiast dobry czas na zapoznanie się z notatkami. Jeżeli nie mamy swoich notatek lub też są one niekompletne, możemy wykorzystać materiały zgromadzone w serwisie notatek.pl. Znajdziemy w nim notatki z praktycznie każdego przedmiotu, który jest w tej chwili wykładany na uczelniach wyższych w Polsce. Dzięki notatkom łatwiej będzie nam uporządkować zdobytą wiedzę.

Uczmy innych

Jedną z bardziej efektywnych metod nauki jest uczenie innych ludzi. Jeżeli uważamy, że opanowaliśmy już cały materiał niezbędny do zdania egzaminów w sesji jesiennej, spróbujmy przekazać tę wiedzę koledze. Wytłumaczenie komuś zawiłych często spraw wymaga od nas doskonałego ich rozumienia. W przeciwnym razie nie będziemy w stanie w jasny sposób przekazać wiedzy.