Czy każde przedsiębiorstwo powinno posiadać pieczątkę?

Pieczątka to nieodłączny element życia. Pojawia się prawie na każdym kroku – w dokumentach urzędowych, handlowych czy nawet okolicznościowych jak kartki z życzeniami. Postawienie pieczątki dodaje powagi i wiarygodności dokumentowi. Czy jednak każda z firm powinna posiadać własną pieczątkę?

Pieczątka firmowa a przepisy

Jedną z form identyfikacji firmy jest umieszczenie jej nazwy z danymi adresowymi na pieczątce firmowej. Jej posiadanie stanowi niekiedy konieczny wymóg w trakcie wizyty w placówce bankowej podczas podpisywania ważnych umów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, np. leasing, kredyt itp. Przydać się może w trakcie wizyty w urzędzie pracy gdy chcielibyśmy skorzystać z form wsparcia oferowanych pracodawcom, np. staż, doposażenie stanowiska pracy czy prace interwencyjne. Towarzystwa ubezpieczeniowe również mogą wymagać od właściciela firmy poświadczenia ważności dokumentu pieczątką firmową. Na wielu dokumentach w obrocie handlowym widnieje miejsce na pieczątkę firmową, co poniekąd wymusza na nas konieczność jej zamówienia. Przepisy prawa polskiego nie mówią wprost jakie dane powinny pojawić się na pieczątce, jaki powinna mieć kształt oraz w jakim kolorze powinien być tusz do pieczątek. Istnieje jednak pewien obowiązek informacyjny, który dotyczy przedsiębiorców.

Artykuł, który może Cię zainteresować: Gdzie zlecić wykonanie pieczątki?

Dane, które muszą znaleźć się na firmowej pieczątce

W obrocie gospodarczym pracodawcy, którzy prowadzą spółki, zobowiązani są do zamieszczania istotnych informacji na dokumentach kierowanych do różnych instytucji. Są nimi nazwa firmy, oznaczenie formy prawnej działalności, siedziba i adres firmy, NIP oraz oznaczenie sądu rejestrowego z numerem KRS. Niejednokrotnie w przetargach, a także na stronach www, pracodawcy działający na rynku w formie spółki, powinni podać informację o wysokości kapitału zakładowego. Wynika to bowiem z przepisów kodeksu spółek handlowych. Warto zastanowić się nad tym aby umieścić na pieczątce firmowej większość z wymaganych przepisami prawa informacji. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, wystarczy zamieścić nazwę firmy, adres oraz NIP. Dane te powinny być analogiczne jak we wniosku do CEIDG. Są to podstawowe dane firmowe w obrocie gospodarczym, a ich niestosowanie może narazić przedsiębiorcę nawet na grzywnę. Dane teleadresowe na pieczątkach budują świadomość marki i są ważnym nośnikiem promującym firmę na wielu dokumentach.

Pieczątka firmowa

Pieczątka firmowa  – kto korzysta najczęściej?

pieczątki firmowej korzystają zazwyczaj osoby prowadzące księgowość firmy, właściciele przedsiębiorstwa oraz inne osoby upoważnione przez pracodawcę. Wykorzystują je także pracownicy biur rachunkowych obsługujących swoich klientów oraz wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z licznym obiegiem dokumentów do zatwierdzenia. Pieczątka potwierdza autentyczność osoby reprezentującej firmę. Warto mieć przy sobie jej kieszonkową wersję, którą możemy schować w marynarce lub przypiąć do kluczy. W branży edukacyjnej, a w szczególności w szkołach podstawowych, liceach oraz na studiach, używane są okrągłe pieczątki do podbijania przez dyrektorów lub inne osoby upoważnione legitymacji szkolnych, świadectw lub indeksów. Okrągłe pieczątki mogą być też stosowane przez selekcjonerów w klubach, którzy podbijają nimi dłonie wpuszczanych gości. Mogą one także widnieć na wejściówkach do klubów. Z pieczątkami firmowymi wykorzystywane są również wersje imiennych pieczątek, które również identyfikują pracodawcę lub osobę reprezentującą firmę na ważnych dokumentach handlowych, umowach o pracę czy wydawanych referencjach lub zaświadczeniach.

Czym zastąpić pieczątkę?

Tradycyjne pieczątki stosowane do stemplowania różnych dokumentów urzędowych, handlowych czy okolicznościowych jak życzenia w korespondencji seryjnej, są praktycznie nie do zastąpienia. Możemy je oczywiście zastąpić własnoręcznym podpisem ale w przypadku wysłania dużej ilości korespondencji, stracimy tylko czas i nerwy. Dużym ułatwieniem w szybkim podpisaniu życzeń świątecznych czy materiałów promocyjnych, jest zastosowanie pieczątki z faksymile. Dawne pieczątki osadzone na sztywnym kołku zostały zastąpione automatycznymi, które są praktycznie niezbędne w każdej firmie.

pieczątki globaloffice

Gdzie zamówić pieczątkę online?

W codziennym ferworze spraw służbowych i braku czasu na załatwianiu wszelkich spraw, warto skorzystać z opcji zamówienia pieczątki przez Internet. Jedną z firm oferujących taką usługę jest m.in. GlobalOffice.pl. Wystarczy wpisać niezbędne dane w formularzu kontaktowym, następnie pracownicy tej warszawskiej firmy kontaktują się telefonicznie z klientem celem szybkiej finalizacji zamówienia. Co więcej, możemy też zdalnie wybrać kolor oprawek, barwę tuszu czy model i kształt pieczątki. Wszystko zajmie nam tylko chwilę. Pracownicy wspomnianej firmy chętnie doradzą nam w wyborze pieczątki zgodnie z naszymi indywidualnymi potrzebami. Możemy mieć gwarancję, że nasz produkt będzie niezawodny, nowoczesny i przede wszystkim funkcjonalny. Możemy zdecydować się na klasyczne lub kieszonkowe modele. Zamówiona pieczątka w formie online pozwoli zaoszczędzić czas, który można wykorzystać na inne zadania służbowe. Na formularzu zamówienia firmy GlobalOffice.pl możemy też przesłać własny projekt pieczątki. Na uwagę zasługuje też fakt niskiej ceny w stosunku do wysokiej jakości zamówionych pieczątek firmowych.