Czy kursy walut wzrosną w 2018 roku? Czego się spodziewać?

Czy kursy walut wzrosną w 2018 roku? Czego się spodziewać?

Rok 2017 zapisał się w historii rynku walutowego jako szczególny, ponieważ doszło do spadków najbardziej znaczących walut nawet o kilkadziesiąt groszy. Był to znakomity rok dla polskiej gospodarki, ponieważ PKB rósł bardzo szybko, a w budżecie przez wiele miesięcy była nadwyżka. Polską walutę umocniło również spadające bezrobocie i wzrost płacy minimalnej. Według ekspertów rok 2018 będzie dla rynku walut podobny do roku minionego. Jakie są prognozy i czego można się spodziewać?

Wzrost złotego – pozytywne perspektywy

Polska nadal ma doskonałe perspektywy gospodarcze, dlatego przewidywany jest wzrost stóp procentowych. Będzie to skutkować przyspieszeniem umocnienia krajowej waluty. Oczywiście poziom stóp procentowych zależy od Rady Polityki Pieniężnej, która składa się z dziewięciu członków i prezesa NBP. Spodziewane jest silne osłabienie dolara wobec złotego, który będzie zyskiwać z powodu ruchu w górę na eurodolarze.

Z takich prognoz powinni być zadowoleni frankowicze, zwłaszcza że wiele zachodnich banków przewiduje, że kurs EUR/CHF przebije poziom 1,20. Z pewnością będzie to dużą ulgą dla osób, które posiadają kredyty we frankach.

Od czego zależą kursy walut? Opinie dotyczące rynku walutowego w 2018 roku nie są zgodne, warto więc na bieżąco śledzić ceny. Prognozy BZ WBK i PKO BP zakładają powolny wzrost kursu dolara oraz euro. Zgodnie z tymi przewidywaniami pod koniec roku 2018 będzie kurs euro będzie wynosił około 4,24-4,27 zł, czyli kilka groszy więcej niż obecnie. Według ekspertów polskiej walucie zdecydowanie nie przysłużą się planowane w bieżącym roku podwyżki stóp procentowych w USA. Ponadto negatywnie na kurs złotego wpłynie spowolnienie koniunktury w Chinach.

Inwestorzy zagraniczni mogą zwrócić się w kierunku walut, które w 2017 roku radziły sobie gorzej od złotego, dlatego teraz są tańsze. Szczególnie ważny dla polskich przedsiębiorców jest kurs euro, a zgodnie ze wspomnianymi przewidywaniami dojdzie do lekkiego wzrostu jego notowań, dzięki czemu więcej zarobią eksporterzy, a stracą importerzy.

Często wymieniasz waluty? Sprawdź wygodę, jaką daje wymiana walut online w kantoronline.pl.