Dlaczego przedsiębiorcy wymieniają walutę w sieci?

Dlaczego przedsiębiorcy wymieniają walutę w sieci?

Coraz więcej osób decyduje się na internetową wymianę walut. Warto jednak zauważyć, że są to nie tylko klienci indywidualni. Wielu użytkowników to właściciele firm i przedsiębiorcy, którzy dokonując transakcji z kontrahentami zza granicy często zmuszeni są do cyklicznego posługiwania się walutą obcą. Kantory internetowe pozwalają na korzystanie z atrakcyjnych kursów i niskich spreadów walutowych, dzięki czemu biznesmeni mogą zaoszczędzić na każdej wymianie w stosunku do tego, ile przyszłoby im za nią zapłacić w banku czy kantorze stacjonarnym.

Dziś, na rynku kantorów internetowych znajdziemy około 50 sprawnie funkcjonujących serwisów. Duża konkurencja wśród e-kantorów sprawia, że osoby zarządzające portalami decydują się na wprowadzanie różnego rodzaju promocji oraz konsekwentne obniżanie wysokości spreadu walutowego (różnicy między kursem sprzedaży a kursem kupna konkretnej waluty, na której kantor zarabia). Z uwagi na fakt, że klienci biznesowi bardzo często wymieniają w serwisach online duże ilości pieniędzy, mogą wygenerować w ten sposób znaczące oszczędności. Pamiętajmy bowiem, że oferta e-kantorów jest w zdecydowanej większości przypadków o wiele bardziej atrakcyjna niż kursy prezentowane przez banki i kantory stacjonarne.

Koszty przelewów

Nie bez znaczenia w oczach klientów biznesowych są koszty przelewów. Dotyczy to przede wszystkim tych transakcji, które dokonywane są z kontrahentami zza granicy. W związku z tym kantory internetowe zakładają konta w wielu bankach, aby zminimalizować opłaty za transfer pieniędzy. Największe serwisy posiadają dziesiątki rachunków, dzięki czemu większość transakcji jest darmowa. Pamiętajmy jednak, że przy przelewach międzynarodowych musimy liczyć się już z możliwością naliczenia opłaty dodatkowej. W tym przypadku ciekawą alternatywą może okazać się założenie konta w serwisie zajmującym się obsługą transferów walutowych. Tego typu portale nie tylko przelewają środki zaskakująco niskim kosztem, ale również oferują atrakcyjne warunki przewalutowania. Jest to rozwiązanie, które nie ma sobie równych w odniesieniu do usług bankowych. Warto zauważyć, że również coraz więcej kantorów internetowych umożliwia tanie przelewanie środków do podmiotów zza granicy.

Crossy walutowe

Dla wielu przedsiębiorców istotna może okazać się możliwość korzystania z tzw. crossów walutowych. Tego typu usługa polega na przewalutowaniu środków bezpośrednio z waluty obcej na inną walutę obcą, bez pośrednictwa złotówki (np. transakcje GBP/EUR, EUR/USD czy GBP/USD). Dzięki temu klienci biznesowi nie tylko zarabiają na pojedynczym procesie korzystnego przewalutowania, ale zyskują również cenny czas. Takie rozwiązanie może okazać się przydatne w momencie, kiedy chcemy rozliczyć się z dwoma zagranicznymi kontrahentami w podobnym przedziale czasowym, a każdy z nich korzysta z innej waluty.

Negocjowanie kursów walutowych

Z negocjowaniem wysokości kursów z pewnością spotkały się osoby, które cyklicznie korzystają z wymiany walut w kantorach stacjonarnych. Jak się jednak okazuje, na taką usługę pozwalają również serwisy online. Co więcej, pracownicy e-kantorów chętnie negocjują kursy nawet wtedy, gdy wymieniana przez klienta kwota nie jest wyjątkowo wysoka. Jest to działanie zaskakująco odmienne od polityki banków, w których na ustalenie indywidualnego kursu walutowego mogą liczyć jedynie korporacje. Z uwagi na to jest to ciekawa alternatywa z punktu widzenia małych przedsiębiorców, którzy zazwyczaj nie mogą negocjować prezentowanych stawek. Ponadto, niektóre e-kantory negocjują również ceny za pozostałe usługi, takie jak np. opłata za przelew międzynarodowy.

Szybkość realizacji transakcji wymiany

Ogromną zaletą kantorów internetowych jest szybkość realizacji transakcji wymiany. Jeżeli serwis posiada konto w tym samym banku, w którym klient założył swój rachunek, to przelew może nastąpić nawet w kilka minut od momentu pozytywnej weryfikacji chęci zakupu waluty. Co więcej, coraz więcej e-kantorów decyduje się na umożliwienie użytkownikom uiszczenia opłaty za transakcje z opóźnieniem. Dzięki temu możemy wykorzystać chwilowy i wyjątkowo korzystny kurs walutowy, zakupić odpowiednią ilość pieniędzy, a za transakcje zapłacić później. To ciekawe rozwiązanie również z perspektywy klientów biznesowych, którzy mogą zaoszczędzić znaczące ilości pieniędzy dzięki kursom aktualizowanym w oparciu o wydarzenia na rynku Forex.

Dodatkowe usługi dla klientów biznesowych

Aby przekonać do siebie przedsiębiorców, kantory internetowe decydują się na wprowadzanie wielu usprawnień. Coraz popularniejsze staje się udostępnianie mechanizmu alertów walutowych – klient ustala oczekiwany i korzystny dla niego kurs. Jeżeli osiągnie on oczekiwaną wartość, to zostanie wysłany alert SMS z powiadomieniem o jego wysokość. Dzięki temu użytkownik może skorzystać z atrakcyjnego kursu wymiany. Powszechne stało się również wprowadzanie usprawnień w systemie księgowania dokonywanych transakcji. Z uwagi na fakt, że przedsiębiorcy muszą przedstawiać swoje saldo finansowe, kantory internetowe zajmują się przejrzystą dokumentacją przelewów walutowych. Ponadto, w niektórych przypadkach prowadzona jest specjalna obsługa dla klientów biznesowych, którzy mogą skontaktować się z nią np. za pośrednictwem infolinii czy poczty e-mail.