Czym jest uczulenie na hybrdy i jak z nim walczyć?

Uczulenie na hybrydę to bardzo częsta dolegliwość kobiet, które korzystają z manicure hybrydowego. Często uczulenie wywołuje inny produkt niż lakier, np. baza lub nawet jeden konkretny kolor lakieru. Objawy reakcji alergicznej mogą wystąpić natychmiastowo lub po jakimś czasie. Z problemem takim należy zgłosić się do lekarza dermatologa, który podpowie co należy zrobić. Doświadczony lekarz zaplanuje najlepsze leczenie, które pomoże szybko rozwiązać problem.

Przyczyny uczulenia na hybrydy

Za reakcję alergiczną odpowiada najczęściej jakiś jeden konkretny składnik produktów kosmetycznych. Lakiery hybrydowe są dopuszczone do stosowania na płytkę paznokcia, ale nikt nie da gwarancji nieszkodliwego działania na skórę. Uczulenie na hybrydy występuje zazwyczaj u kobiet, które samodzielnie nakładają lakier i nie zostały odpowiednio przeszkolone. Znacznie rzadziej dochodzi do powikłań w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Specjaliści podejrzewają więc, że uczulenie na hybrydę jest zazwyczaj efektem nieodpowiednio przeprowadzonej stylizacji. Przyczyna leży zazwyczaj w zbyt krótko wyciętych skórkach, które skutkuje powstaniem ranek. Ranki te mając bezpośredni kontakt z kosmetykiem reagują na niego alergią. Należy również uważać, aby nie spiłować paznokcia zbyt mocno przed nałożeniem lakieru. Ciężko wskazać natomiast jeden alergizujący składnik lakierów i baz, ponieważ to produkty o dużej zawartości substancji drażniących. W niektórych lakierach potencjalnych alergenów jest mniej i obarczone są wtedy mniejszym ryzykiem alergii. Uczulenie może wywołać nawet lampa do utwardzania, która ma zbyt słabą moc i nie utwardzi lakieru dostatecznie.

Objawy uczulenia na hybrydę

Najczęściej objawy pojawiają się na palcach zaraz obok paznokci. Reakcja na alergen może nastąpić natychmiastowo lub po kilku godzinach od aplikacji. Pierwszym objawem są swędzące pęcherzyki wokół paznokcia. Może wystąpić również samo zaczerwienienie i swędzenie. Kolejny etap to puchnięcie palców i ich tkliwość. Opuszki palców stają się wówczas bardzo bolesne, a skóra robi się sucha. Objawy reakcji alergicznej nasilają się wraz z biegiem czasu. Jeśli na czas nie zdejmiemy hybrydy może dojść do poważnego uszkodzenia skóry i płytki paznokcia. Na płytce może wystąpić oddzielenie płytki od paznokcia. U niektórych kobiet reakcja może być tak silna, że pojawią się wypryski na całym ciele i puchnięcie różnych partii ciała. Może również wystąpić stan zapalny w całym organizmie – dlatego ważna jest szybka reakcja.

Leczenie

Sprzyjający w leczeniu jest czas. Im szybciej zareagujemy na uczulenie, tym większa szansa sprawnego i szybkiego wyleczenia. Hybrydę należy jak najszybciej zdjąć z paznokci oraz zregenerować naskórek i zatrzymać reakcję alergiczną. Pomocne będzie wypicie wapna, które pomoże złagodzić uczulenie. Na dość małe zmiany skórne pomoże maść z witaminą A i olejek herbaciany. Wspomniane produkty mają działanie regenerujące, odżywiające i przeciwzapalne. Jeśli doszło do poważnego uszkodzenia naskórka lub oddzielenia płytki od paznokcia takie rozwiązania okażą się niewystarczające. Trzeba wówczas udać się do dermatologa, który zbada skórę i zaplanuje leczenie. Lekarz przepisze zapewne maski i kremy o silniejszym działaniu. Leczenie prowadzone u dr Kataryny Osipowicz jest bardzo skuteczne. Klinika zadba o szybkie i efektywne leczenie. U niektórych kobiet z rozległym uczuleniem na hybrydę leczenie może trwać nawet kilka tygodni. Należy jednak przestrzegać zaleceń lekarza i czekać na poprawę.