stomatolog

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Protetyka stomatologiczna to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem i rehabilitacją ubytków zębów oraz struktur jamy ustnej, takich jak dziąsła, podniebienie czy żuchwa. Celem protetyki stomatologicznej jest przywrócenie pacjentom funkcji żucia, mowy oraz estetyki uśmiechu.

Najczęstsze przyczyny leczenia zębów

Do najczęstszych przyczyn utraty zębów należą próchnica, urazy i choroby przyzębia. W takich przypadkach protetyka stomatologiczna oferuje wiele możliwości leczenia. Jednym z najczęstszych zabiegów protetycznych jest wstawianie implantów dentystycznych, czyli sztucznych korzeni zębowych, które są wbijane w kość szczęki lub żuchwy. Następnie na implanty zakłada się uzupełnienie protetyczne, takie jak korony czy mosty. Dzięki implantom można przywrócić funkcję żucia, estetykę uśmiechu oraz zapobiegać dalszej utracie zębów.

Protetyka stomatologiczna w Łodzi zajmuje się również implantologią, czy protezami. Protezy mogą być całkowite (ogólnoustne) lub częściowe (częściowe), w zależności od liczby brakujących zębów. Protezy ogólnoustne, czyli popularnie nazywane sztucznymi zębami, stosuje się również u pacjentów, którzy nie są kandydatami do zabiegów implantologicznych.

Co leży w zakresie protetyki stomatologicznej?

Innymi zabiegami protetycznymi są uzupełnienia koronowo-korzeniowe, mosty adhezyjne, protezy szkieletowe czy uzupełnienia zębów przy pomocy nakładek nakładkowych (inlay, onlay). Protetyka stomatologiczna to także dziedzina, która zajmuje się poprawą wyglądu zębów i uśmiechu pacjentów. Do zabiegów estetycznych, które oferuje protetyka stomatologiczna, należą między innymi wybielanie zębów, licówki ceramiczne, wypełnienia kompozytowe, RTG zębów w Łodzi i inne.

W protetyce stomatologicznej ważnym aspektem jest indywidualne podejście do pacjenta. Każdy przypadek jest inny i wymaga unikalnego rozwiązania. Dlatego ważna jest szczegółowa diagnostyka oraz planowanie leczenia. Protetyka stomatologiczna korzysta z najnowszych technologii, takich jak cyfrowe skanery zębowe, które pozwalają na dokładne i precyzyjne planowanie leczenia.