pielegnacja psa

Czyszczenie zębów u psa – jak często?

Posiadacze psów muszą zadbać nie tylko o odpowiednią dietę czworonoga, ale również o jego zdrowie. Jednym z elementów dbania o zdrowie, jest regularne czyszczenie zębów. Płytka nazębna, a także pojawiający się kamień są niebezpieczne dla zdrowia psa. Jak więc skutecznie czyścić psie zęby?

Czyste zęby to zdrowy pies

Resztki pokarmowe osadzają się w jamie ustnej, na zębach i dziąsłach, co może powodować rozwój różnych bakterii. Najpierw tworzą płytkę nazębną, którą podczas codziennej higieny możemy łatwo zmyć. Jeśli jednak nie usuwamy jej regularnie może powstać kamień nazębny. Wówczas konieczne jest czyszczenie zębów u psa w Gdańsku.

Kamień nazębny to ciemne naloty na zębach, które nie tylko brzydko wyglądają, ale powodują także brzydki zapach z pyska psa i mogą prowadzić do wielu chorób, nie tylko jamy ustnej. Zaczerwienienie, bolesność czy obrzęk dziąseł to pierwsze objawy zapalenia przyzębia. Nieleczone może prowadzić do licznych powikłań, takich jak: bakteryjne zapalenie wsierdzia mięśnia sercowego, bakteryjne zapalenie nerek czy dróg oddechowych.

Jak często myć psu zęby?

Dbając o zdrowie psa nie możemy zapominać o regularnym czyszczeniu zębów. Częstotliwość mycia zębów zależy od kilku czynników. Najważniejszym jest rodzaj pokarmu i regularność podawania gryzaków, zarówno tych jadalnych, jak w postaci zabawek. Warto też podczas wizyt u weterynarza sprawdzić aktualny poziom płytki nazębnej. Jeśli jest jej zbyt dużo i zaczyna przemieniać się kamień nazębny, wówczas należy umówić psa na zabieg sanacji, na przykład w przychodni Ambernova.

Profilaktycznie zęby psa powinno czyścić się za pomocą szczoteczki raz w tygodniu. Szczotkowanie jest jedną z podstawowych ról w dbaniu o zdrową jamę ustną. Warto podawać psu także gryzaki dentystyczne. Powinny mieć naturalny skład i mieć odpowiednie certyfikaty. Gryzaki w naturalny sposób pozwalają ścierać przyrost płytki nazębnej, a co za tym idzie ułatwiają dbanie o zdrowe zęby. Gryzaki dla psów powinny być niskotłuszczowe i niskokaloryczne.