jak ocieplic dach skosny

Dach skośny – czym go ocieplić?

Wiele domów posiadających dachy skośne ma możliwość wykorzystania dostępnej przestrzeni na poddaszu. Aby móc w niej w pełni korzystać należy zadbać o odpowiednie ocieplenie. Jakich materiałów użyć do ocieplenia dachu?

Rodzaje ocieplenia dachu

Dach skośny najczęściej wykorzystywany jest w domach jednorodzinnych. Poddasze zazwyczaj pełni funkcję miejsca do przechowywania. Jednak wielu właścicieli decyduje się zaadaptować je na osobną przestrzeń mieszkalną. Często pozwala to zyskać duży pokój, a nawet kilka pomieszczeń, co ma duże znaczenie w przypadku powiększenia się rodziny. Aby móc w pełni korzystać z dostępnego miejsca należy zapewnić odpowiednią izolację i ocieplenie dachu. Dach skośny można ocieplić za pomocą wełny lub specjalnych płyt izolacyjnych. Oba materiały są ogniotrwałe i spełniają standardy bezpieczeństwa. Wełna jest elastyczna, co ułatwia dopasowanie jej do każdego kształtu dachu. Jej właściwości Pozwalają dobrze zaizolować wnętrza, zarówno pod względem temperatury, jak i akustyki. Dostępna jest wełna szklana i skalna. Wybór odpowiedniego rodzaju należy dopasować do konstrukcji dachu oraz własnych potrzeb. Płyty izolacyjne PIR są cieńsze od wełny, jednak charakteryzują się równie dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Dzięki temu, że można je dociąć do żądanego kształtu, łatwo można wypełnić cała przestrzeń do ocieplenia. Cechuje je łatwy i szybki montaż.

Jak wykonuje się ocieplenie dachu?

Przed przystąpieniem do prac należy dokładnie sprawdzić stan pokrycia dachowego i wyeliminować jakiekolwiek usterki. Następnie należy umieścić specjalną folię paroprzepuszczalną, która zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza. Trzeba także zadbać o zabezpieczenie wnętrza przed wiatrem. Każda z warstw musi być szczelna. Kolejnym etapem jest wełna mineralna lub płyta warstwowa PIR. W przypadku zastosowania wełny konieczne jest jeszcze ułożenie płyt gipsowo kartonowych. Ostatecznym krokiem jest malowanie nowego sufitu. Po tym można rozpocząć meblowanie nowego przestrzeni.