karma dla kota

Dlaczego koty preferują karmy bezzbożowe?

Żywienie kota nie jest sprawą łatwą. To zwierzęta wybredne, chętnie sięgające jedynie po najbardziej smakowite, świeże kąski, preferujące karmy mięsne, ewentualnie rybne, z małą ilością roślinnych wypełniaczy. Przykładem takiego produktu jest bezzbożowa karma dla kota, czyli karma wolna od ziaren zbóż, zawierająca w swoim składzie dużo mięsa i innych produktów odzwierzęcych, aromatyczna i energetyczna, zaspokajająca wszystkie potrzeby żywieniowe dorosłego zwierzęcia.

Skład karmy bezzbożowej

Zgodnie z nazwą wszystkie pełnoporcjowe karmy bezzbożowe dla kotów są produktami wolnymi od ziaren zbóż, zwłaszcza tych, w których składzie występuje gluten. To rodzaj białek roślinnych, które również u ludzi mogą wywoływać objawy alergii pokarmowej. Gdy takie substancje znajdą się w diecie mięsożernego kota, ryzyko wystąpienia alergii rośnie. Poza tym składniki roślinne są źle trawione przez układ pokarmowy kota, naturalnie przystosowany do trawienia mięsa i jego pochodnych. Bezzbożowa karma dla kota może oczywiście zawierać inne składniki roślinne niż zboża, ale ich procentowy udział w karmie jest niewielki. W takim produkcie znajduje się natomiast dużo mięsa i innych produktów odzwierzęcych, w tym podrobów i tłuszczu. Oczywiście w karmach tego typu nie brakuje tauryny, aminokwasu szczególnie ważnego dla kotów, odgrywającego kluczową rolę w metabolizmie tłuszczów, oraz innych substancji ważnych z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania poszczególnych układów kociego organizmu, witamin, minerałów i wielu rodzajów kwasów tłuszczowych.

Zalety stosowania karmy bez zbóż

Ze względu na mięsny skład kocie karmy bezzbożowe są jednymi z najbardziej smakowitych i jednocześnie najbardziej wartościowych produktów żywieniowych dla kotów, jakie można znaleźć na rynku. Wchodzące w ich skład substancje odżywcze są dobrze przyswajane przez koci organizm i zapewniają zwierzęciu odpowiednią ilość wartościowego budulca dla mięśni oraz energię (tłuszcz) potrzebną dla sprostania wymogom codziennych aktywności. Bezzbożowa karma dla kota jest również bezpieczniejsza od produktów tradycyjnych, zawierających gluten. Podawanie kotu tego typu karmy minimalizuje ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej i związanych z nią problemów trawiennych. Taka karma, pod względem składu i konsystencji, jest mocno zbliżona do naturalnego pokarmu drapieżników, jakimi są koty, a przez to niezwykle chętnie przez nie zjadana. Odnosi się to przede wszystkim do mokrych karm bezzbożowych dla kotów, w formie galaretki, gulaszu lub sosu ze smakowitymi, mięsnymi kąskami.