gdzie na wyjazd wakacyjny

Pomysł na ciekawy wyjazd wakacyjny – szlakiem najpiękniejszych skoczni narciaskich

Zbliża się sezon wakacyjny, czas wzmożonego ruchu turystycznego. Nie masz jeszcze planów na wakacyjny wyjazd? A może szukasz oryginalnej wycieczki, do mniej obleganych atrakcji turystycznych? Jeśli planujesz wyjazd w góry, wybierz się na wycieczkę szlakiem najpiękniejszych skoczni narciarskich. Sprawdź, które obiekty w Polsce i na świecie, są warte odwiedzenia i co czeka na Ciebie na miejscu.

Czy warto zwiedzić skocznie narciarską?

Dla Polaków skoki narciarskie to jeden z najpopularniejszych sportów, którego zmagania z wypiekami śledziliśmy przed ekranami telewizorów. Popularność zawdzięczają oczywiście polskim skoczkom, na czele z Adamem Małyszem i Kamilem Stochem, których sukcesy przyczyniły się do wzrostu popularności skoków narciarskich w Polsce. Coraz więcej osób także aktywnie trenuje skoki narciarskie w Polsce.

Dla fanów narciarstwa z pewnością nie lada atrakcją będzie możliwość zwiedzania skoczni narciarskiej. Obiekty te można odwiedzać zazwyczaj cały rok, zarówno zimą, jak i latem. Przy dobrze zaplanowanym terminarzu mamy szansę na obejrzenie na żywo zmagań skoczków, którzy rozgrywają swoje zawody zarówno na śniegu, jak i na igielicie – specjalnie przystosowanej warstwie sztucznej trawy na skoczni.

Zwiedzanie skoczni narciarskiej

Wybierając się na wycieczkę na skocznie narciarską, mamy możliwość nie tylko zobaczyć ogrom skoczni z samego dołu, ale również wjechać na jej szczyt. Specjalnie przystosowane wyciągi krzesełkowe umożliwiają dojazd na sam szczyt skoczni, skąd rozciąga się wspaniały widok na zeskok i okolice skoczni. Być może przypływ adrenaliny i przyciągające widoki sprawią, że sami poczujemy pociąg do sportów zimowych?

Zwiedzać możemy zarówno najmniejsze skocznie, jak i standardowe duże obiekty. Największe wrażenie robią oczywiście słynne mamucie skocznie, na których można skakać powyżej 200 metrów. Dla turystów udostępniane są zarówno najpopularniejsze obiekty, które są w bieżącym użytkowaniu, jak i skocznie, na których od lat nie rozgrywano już zawodów.

Skocznie narciarskie w Polsce

Najpopularniejszym obiektem wśród skoczni jest Wielka Krokiew, która znajduje się w Zakopanem. Przyjeżdżając do stolicy polskich Tatr, warto udać się na spacer w jej okolice i zobaczyć legendarny dla polskiego sportu obiekt. Na szczyt skoczni prowadzi wyciąg krzesełkowy, a obiekt dostępny jest dla turystów cały rok.

Kolejny popularny obiekt to skocznia w Wiśle, na której nadal rozgrywane są zawody narciarskie. Tu również wjedziemy na sam szczyt obiektu kolejką. Pamiętaj, aby zarezerwować sobie nieco czasu na zwiedzanie. Obejście całego obiektu powinno zająć maksymalnie godzinę czasu. Na górze skoczni znajduje się również miejsce, gdzie można się posilić czy wypić kawę.

Skocznie narciarskie za granicą

Kolebką sportów zimowych są kraje alpejskie, takie jak Szwajcaria, Włochy czy Austria. W tych państwach znajdziemy wiele skoczni narciarskich, o różnych rozmiarach. Skoki narciarskie są wyjątkowo popularne w Niemczech, gdzie warto odwiedzić popularny obiekt w Garmisch-Partenkirchen. Nowoczesna skocznia wybudowana w 2007 zastąpiła wiekowy obiekt, który pamiętał jeszcze czasy okresu międzywojennego.

To co najbardziej przyciąga turystów to oczywiście skocznie mamucie. Choć w Polsce nie ma takich obiektów, skocznia mamucia znajduje się nieopodal naszej granicy. W Harrachovie, położonego zaledwie 4 kilometry od granicy polsko-czeskiej znajduje się słynny kompleks Čerťák, w skład którego wchodzi aż 5 skoczni o różnych rozmiarach. Najpopularniejsza to oczywiście skocznia K-185. Choć od kilku lat jest wyłączona z użytkowania i nie rozgrywa się na niej zawodów, rok rocznie przyciąga rzeszę turystów.

Jak widać skoczni narciarskich, które są udostępnione do zwiedzania nie brakuje. Warto będąc w okolicy odwiedzić taki obiekt i zobaczyć na żywo jak prezentuje się skocznia i poczuć się przez chwilę jak skoczek narciarski. Emocje i wrażenia turystyczne gwarantowane.