ciezarne lochy

Dlaczego żywienie ciężarnych loch jest tak istotne?

Wielu hodowców oraz osoby zainteresowane zagadnieniem karmienia trzody chlewnej zastanawia się, jak poprzez odpowiednie żywienie wpłynąć na poprawę produktywności hodowli. Zwykle hodowla świń składa się zarówno z knurów, loch, jak i warchlaków. Każda z tych grup powinna być odpowiednio karmiona, ze szczególnym uwzględnieniem okresu ciąży świń. Dlaczego żywienie ciężarnych loch jest tak istotne?

Intensywne żywienie świń a liczebność i przeżywalność miotu

Co ma największy wpływ na poprawę liczebności miotu? W dużej mierze czynnikami tymi są jakość nasienia inseminującego knura oraz status fizjologiczny lochy. Aby zadbać o każdy z wymienionych czynników, warto rozpocząć intensywne żywienie świń w odpowiedni sposób jeszcze przed kryciem. W przypadku knura kryjącego pewien czas przed tym procesem warto uzupełnić jego dietę o sporą dawkę mikro- i makroelementów, głównie fosforu i wapnia. Jednocześnie hodowca nie powinien dopuścić do przesadnego przybrania tkanki tłuszczowej przez knura.

Warto na 2-3 dni przed inseminacją zwiększyć kaloryczność pobieranej przez lochę karmy. Wzrost ilości energii jest dla jej organizmu jasnym sygnałem, że miot może być liczny. W dalszej części rozwoju płodów to od diety ciężarnej lochy zależy przeżywalność prosiąt. Dzięki zbilansowanej diecie bogatej w substancje odżywcze (np. zwiększoną ilość włókien) można też ograniczyć ilość martwo urodzonych prosiaków.

karmienie swin

Czym żywią się prosiaki?

Intensywne żywienie świń w przypadku prosiąt przed odsadzeniem oznacza pobieranie mleka lochy. To od jego ilości i składu zależy, czy prosięta szybko przybiorą na wadze. Dobry wskaźnik dobowego przyrostu masy warchlaków zależy w największej mierze od składu mleka matki. Ten jednak nie zależy wyłącznie od intensywne żywienie świń już po porodzie. Dużą rolę w produkcji dużej ilości jakościowego mleka ma żywienie lochy w wysokiej ciąży.

O ile pomiędzy pokryciem a 85 dniem ciąży zapotrzebowanie lochy (a także wciąż wolno rozwijających się płodów) na pokarm nie jest zwiększone, to od 85 do 111 dnia sytuacja ta znacznie się zmienia. Wtedy bowiem ciężarna świnia zaczyna gromadzić zapasy energii. To one w dużej mierze służą następnie do wytwarzania mleka, a to wprost przekłada się na to, jak wzrastają prosiaki. Już po odsadzeniu, gdy prosiaki przyjmują stały pokarm, ich żywienie w dużej mierze zależy od składu mieszanki paszy. W pierwszym okresie od odsadzenia prosięta powinny przyjmować mokrą karmę z dodatkiem mleka lub sproszkowanej serwatki.

Intensywne żywienie świń w pierwszych dniach ciąży

Lochy w niskiej ciąży (do 85 dnia od krycia) wciąż mają problem z najedzeniem się do syta. Może to powodować walkę między świniami, które wzajemnie podjadają sobie karmę. Wtedy nie należy dopuścić do przesadnego przejadania się ciężarnych loch. Znacznie lepiej jest rozdzielić je od stada. Lochy w ciąży niskiej można po prostu zamknąć w indywidualnych kojcach. Dopiero w okresie ciąży wysokiej lochy mogą jeść do woli.

Partnerem materiału jest Livelle