wedliny

Domowe wyroby wędliniarskie – dlaczego właśnie na nie warto stawiać?

Polacy kochają mięso. Na naszych stołach często lądują kiełbasy, drób czy wołowina. Jak się okazuje, coraz chętnie wybieramy domowe wędliny wędliniarskie, zamiast pakowanych produktów dostępnych w supermarketach. Dlaczego warto na nie postawić?

Własne wyroby wędliniarskie są pyszne

Powodem, dla którego wyroby tradycyjne smakują lepiej niż te kupowane w sklepie, jest przede wszystkim to, że zawierają więcej mięsa. W przypadku produktów pochodzących z supermarketu liczba dodatków i wypełniaczy w nich stosowanych jest bardzo wysoka, co obniża walory smakowe.

Zdrowsze niż pakowane wędliny

Dodatki, które często trafiają do kiełbas i innych wyrobów to zazwyczaj syrop kukurydziany i inne cukry, sól, woda, tłuszcz i wzmacniacze smaku. Najbardziej szkodliwym składnikiem na tej liście są jednak wzmacniacze smaku, ponieważ są one szkodliwe nie tylko dla ludzi, ale mogą być także szkodliwe dla środowiska – wyjaśnia pracownik firmy oferującej mięso z cielęciny w Słupsku. Syrop kukurydziany może być także powiązany ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy, chorób serca i próchnicy zębów. Ma on wysoki indeks glikemiczny, co oznacza, że po jego spożyciu następuje duży skok poziomu cukru we krwi.

Jak łatwo się domyślić, składników tych próżno szukać w domowych wyrobach. Między innymi, dlatego są dużo zdrowsze.

Powstają z naturalnych składników

Być może myślisz, że jedynym powodem, dla którego warto kupować wędliny, jest ich smak, ale jest jeszcze jeden powód: Ci, którzy wytwarzają je w domowych warunkach, używają naturalnych składników wysokiej jakości.

Ich produkcją najczęściej zajmują się pasjonaci, którzy ogromną uwagę przykładają do wyboru odpowiednich składników. Mowa tutaj nie tylko o samym mięsie, ale również przyprawach, ziołach czy używanych dodatkach, które mają duży wpływ na smak. Taka żywność jest przygotowywana z troską o ludzi, którzy będą ją spożywać – zarówno pod względem smaku, jak i jakości samego wyrobu.