Drzwi przesuwne – jak wybrać właściwe i je zamontować?

Drzwi przesuwne od pewnego czasu cieszą się ogromną popularnością. Doskonale zastąpią te tradycyjne, szczególnie, gdy zajmują one za wiele miejsca. Możemy je zamontować na ścianie lub w kasecie. Warto też pamiętać, że zawierają one nie tylko skrzydło, ale też prowadnicę, a także elementy, które blokują oraz zapewniają stabilność. Dlatego ich montaż różni się od zakładania drzwi tradycyjnych i warto się do niego odpowiednio przygotować.

Zacznij od wyboru odpowiednich drzwi przesuwnych

Obecnie na rynku mamy dwa rodzaje drzwi przesuwnych: naścienne i chowane w ścianę. W przypadku tych pierwszych ich skrzydło przesuwa się po specjalnej prowadnicy, a widoczne są tylko w jednym pomieszczeniu. Ten rodzaj drzwi przesuwnych jest bardzo tani, a w dodatku montuje się je niezwykle łatwo. W dodatku są funkcjonalne i sprawią, że nasze mieszkanie stanie się bardziej nowoczesne. Jednak najlepiej sprawdzają się w dużych pomieszczeniach, a ściana obok nich powinna być pusta – nie możemy tam stawiać żadnych mebli, bo utrudnimy ich otwieranie.

Trochę inaczej przedstawia się sytuacja związana z drzwiami przesuwnymi chowanymi w ścianę. Najlepiej będzie, gdy zaplanujemy je już na etapie projektowania wnętrza. Dowiedz się więcej. Jeżeli przegapimy ten moment, musimy zdążyć, zanim powstaną ścianki działowe. Później może już być niemożliwe zaplanowanie drzwi przesuwnych chowanych w ścianę. Taka konstrukcja sprawia, że nie zajmują one dużo miejsca, dzięki temu zyskujemy dodatkową przestrzeń w mieszkaniu.

Jak właściwie zamontować drzwi przesuwne?

Drzwi przesuwne mają wiele zalet, aby jednak je w pełni wykorzystać, trzeba pamiętać o odpowiednim montażu. Nie musimy się martwić rodzajem ścian, jakie są w naszym domu lub mieszkaniu. Drzwi przesuwne możemy zamontować zarówno na tych murowanych oraz działowych wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych. Większą uwagę musimy zwrócić na prowadnicę – najlepiej, jeśli będzie dwa razy dłuższa od szerokości skrzydła drzwi, a możemy jej dodać jeszcze kilka centymetrów. Pamiętajmy też, że musi być mocno przytwierdzona do ściany, gdyż będzie narażona na częste drgania i uderzenia, które towarzyszą otwieraniu oraz zamykaniu drzwi, a to może powodować jej poluzowanie.

Należy też pamiętać o szynie z wózkami prowadzącymi, do których będą przykręcone drzwi. Potrzebne będą również ograniczniki wychylenia oraz otwarcia – dzięki temu zagwarantujemy prawidłowe działanie całej konstrukcji. Na koniec należy jeszcze wyregulować położenie drzwi, aby wszystko prawidłowo przygotować. Montaż całej konstrukcji może sprawiać problemy niedoświadczonej osobie, dlatego lepiej zlecić to zadanie specjalistom. Idealnym wyborem będzie ta sama firma, która zaprojektowała nam drzwi. Kliknij tutaj, aby przejść do strony firmy Duet.