faktoring

Faktoring online – co warto o nim wiedzieć?

Przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z usługi faktoringu online. Dzięki współpracy z faktorem mają oni możliwość otrzymania w formie zaliczki części kwoty, którą z odroczonym terminem zapłacić ma klient. Czym jest faktoring, jak działa i dlaczego warto z niego skorzystać? Podpowiadamy.

Czym jest faktoring online?

Szybki faktoring online jest to usługa, dzięki której dostawca może otrzymać zapłatę za sprzedane towary w formie zaliczki od tzw. faktora. Faktorem może być firma zajmująca się usługami faktoringu lub bank. Aby otrzymać wspomnianą zaliczkę, należy przedstawić faktorowi wystawione na klienta faktury. Reszta środków zostanie wypłacona po uregulowaniu rachunku.

Wysokość zaliczki jest zależna od warunków umowy. Dużą zaletą tego typu usługi jest pomoc faktora, który w imieniu dostawcy może upomnieć się o płatność. W przypadku niektórych typów usług faktor bierze na siebie pełną odpowiedzialność za potencjalną niewypłacalność klienta. Dzięki temu dostawca nie musi przejmować się ewentualnym jego bankructwem.

Jak działa faktoring online?

Usługa faktoringu przeznaczona jest dla osób i firm, które prowadzą handel z innymi przedsiębiorstwami z odroczonym terminem płatności. Dzięki niej dostawca może otrzymać część pieniędzy jeszcze przed uregulowaniem płatności. W procesie tym uczestniczą trzy strony: klient firmy faktoringowej (faktorant), odbiorcy (firma winna pieniądze) oraz strona finansująca (faktor).

Skorzystanie z usług faktoringu jest dobrym pomysłem, gdy chcemy utrzymać płynność finansową firmy. Czas oczekiwania na pieniądze w przypadku odroczonych terminów płatności bywa długi, a nasza firma może w tym czasie ich potrzebować. Wtedy znakomitą opcją jest faktoring. Rozróżnić możemy kilka jego rodzajów jak np. faktoring pełny i niepełny.

Jakie zalety posiada faktoring online?

Ogromnym plusem faktoringu jest szybkie i łatwe rozpatrywanie wniosków. Do rozpoczęcia współpracy potrzebne jest tylko przedstawienie faktur. Usługa ta pomoże także firmie w utrzymaniu płynności finansowej. Aby korzystać z faktoringu nie jest także konieczne ustanowienie materialnych zabezpieczeń. Tę rolę spełniają same faktury.

Utrzymanie płynności finansowej przekłada się na mniejsze ryzyko bankructwa. Działania faktora zwiększają także prawdopodobieństwo wyegzekwowania płatności. Zabezpiecza to nas przed potencjalnymi oszustwami ze strony klienta. Wszystkie wymienione zalety sprawiają, że faktoring online jest znakomitym wyborem dla przedsiębiorców, których działalność opiera się na odroczonych terminach płatności.