Ile zapłacimy dodatkowo przy zakupie mieszkania?

Ile zapłacimy dodatkowo przy zakupie mieszkania?

Kupno mieszkania i świadomość posiadania własnych czterech kątów daje poczucie bezpieczeństwa. Nim odbierzesz klucze do swojego „M”, musisz wykonać kilka ważnych kroków. Jednym z nich jest zapoznanie się z dodatkowymi kosztami, wynikającymi z zakupu nieruchomości. Przygotuj się odpowiednio do tego etapu, a być może uda Ci się obniżyć opłaty przy zakupie mieszkania.

Rynek wtórny a pierwotny

Decydując się na kupno mieszkania, stajesz przed wyborem: rynek pierwotny czy wtórny? Nieruchomości nowe i używane różnią się od siebie nie tylko ceną za m2, ale też wysokością opłat dodatkowych. Zakup nieruchomości z rynku wtórnego wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty za podatek od czynności cywilnoprawnych. Stawka tego podatku jest stała i wynosi 2% wartości kupowanej nieruchomości. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego, kupujący jest zwolniony z tej opłaty. Może to stanowić rekompensatę za ceny nowych mieszkań, które z reguły są wyższe niż ceny mieszkań używanych (porównując nieruchomości w tej samej lokalizacji). Pamiętaj jednak, że deweloperzy często zgadzają się na obniżanie stawek – sprawdź, jak może to wyglądać, jeśli chodzi o takie kupno mieszkania.

Poza tym opisywane lokale generują też różnice w kwotach przeznaczonych na prace wykończeniowe i remontowe. Mieszkanie z rynku wtórnego do generalnego remontu będzie nieść za sobą konieczność uiszczenia najwyższych opłat (demontaż starych elementów, zmiany w instalacjach i prace wykończeniowe). Drugie w kolejności są mieszkania z rynku pierwotnego, które wymagają całkowitego wykończenia, natomiast najtańsze będą mieszkania używane, wymagające jedynie delikatnego odświeżenia.

Niewielką opłatę (60 zł) uiścisz też za otwarcie księgi wieczystej w przypadku mieszkania z rynku pierwotnego.

Dodatkowe koszty zakupu mieszkania

Za co jeszcze musisz zapłacić, kupując mieszkanie? Oto lista opłat, które są takie same dla mieszkań od deweloperów i nieruchomości z rynku pierwotnego:

  • taksa notarialna – jest wynagrodzeniem dla notariusza, który sporządza umowę kupna-sprzedaży, a jej wysokość uzależniona jest od ceny mieszkania. Przy nieruchomościach mieszczących się w cenie w granicach od 60 000-1 000 000 zł umowna wysokość taksy wynosi 1 010 zł + 0,4% nadwyżki od 60 000. Przykładowo – przy zakupie mieszkania za 200 000 zł, nadwyżka wnosi 140 000 zł, a 0,4% z tej kwoty daje 560 zł. Całkowity koszt taksy notarialnej to 1 570 zł. W praktyce jednak opłaty notarialne mogą być niższe, dlatego warto ustalić indywidualną stawkę z notariuszem;
  • odpis aktu notarialnego – ta opłata jest zwykle niska i zależy od ustaleń z notariuszem. Cena jednego odpisu może wynosić 10-20 zł (będziesz potrzebować 1 lub 2 egzemplarzy);
  • wpis prawa własności w księgę wieczystą – stała opłata w wysokości 200 zł;
  • prowizja agencji nieruchomości – korzystanie z usług agenta nie jest oczywiście obowiązkiem. Warto jednak wiedzieć, że prowizja, którą pobiera agencja, wynosi 2-3% wartości kupowanej nieruchomości.

Jeśli zdecydujesz się na kredyt, będzie się to wiązało z poniesieniem kilku dodatkowych kosztów, do których zaliczają się: prowizje kredytowe (około 2%), koszty notarialne (np. wpis hipoteki zwykłej w księgę wieczystą, 200 zł), podatek od czynności cywilnoprawnych za ustanowienie hipoteki zwykłej (250 zł) oraz koszty ubezpieczeń uzależnione od indywidualnych stawek banków.

Warto też przed dokonaniem decyzji o kupnie mieszkania zorientować się, jak przedstawiają się koszty komórki lokatorskiej, garażu czy miejsca parkingowego. Rzetelne przygotowania sprawią, że niewiele spraw będzie mogło Cię zaskoczyć i wkrótce będziesz cieszyć się wymarzonym „M”.