Idealna pościel dla dzieci

Idealna pościel dla dzieci

Nie tylko łóżeczko i materac, ale również pościel ma duże znaczenie, dla zdrowego i spokojnego snu dziecka. Powinna być w odpowiednim rozmiarze, z materiału, który jest miły w dotyku i hipoalergiczny. Na rynku wybór jest spory i to nie tylko pod względem kolorów czy zdobień. Podpowiadamy, co wybrać i na jakie elementy zwracać uwagę.

Materiały służące do wykonania pościeli

Spośród dostępnych wykonań najlepiej sprawdza się bawełna. Przede wszystkim cechuje ją higroskopijność, co oznacza, że nawet 25% wchłoniętej pary nie będzie powodować uczucia, jakby się leżało pod mokrą pościelą. Jest odporna na rozciąganie i nie elektryzuje się. Poza tym gwarantuje odpowiedni komfort termiczny i sama w sobie nie uczula. Jeśli pojawiają się reakcje alergiczne, to dotyczą one zastosowanych barwników, nie zaś czystej bawełny.

Pościel bawełniana jest miękka i miła w dotyku. Do tego bawełna to włókna naturalne, które pozwalają skórze swobodnie oddychać. Jeśli rodzice odpowiednio zadbają o taką pościel, będą cieszyć się trwałością przez długi czas użytkowania.

Naturalnym i świetnie sprawdzającym się na pościel materiałem, jest bambus. Włókna bambusowe w pościeli dziecięcej wykazują podobne właściwości, jak bawełniane produkty. Taki produkt jest wytrzymały i dobrze przepuszcza powietrze, pozwalając skórze oddychać. Poza tym bambusowa pościel jest hipoalergiczna.

Jaki rozmiar pościeli do łóżeczka?

Jak uprzednio wspomniano, wzór to nie wszystko. Liczy się odpowiedni rozmiar pościeli do dziecięcego łóżeczka. Pościel w różnych rozmiarach oferuje między innymi ten sklep dziecięcy. Rozmiary należy wybierać wedle wieku malucha.

Dla dzieci do 5 lat, w łóżeczku powinna zagościć kołdra 100×135 cm oraz poduszka w rozmiarze 40×60 cm. Taka pościel sprawdzi się nawet do mniejszych łóżeczek, ponieważ maluchowi nie będzie tak łatwo „odkopać” się z niej. Dla niemowlaków polecane są „jaśki”, a dla starszych dzieci poduszki we wspomnianym wcześniej rozmiarze.

Dzieci w wieku od 5 do 10 lat, mogą mieć już poduszkę w rozmiarze 70×80 cm. Do tego kołdra w rozmiarze 140×200 cm lub 160×200 cm, w zależności od wymiarów łóżka.

Starsze maluchy to już konieczność zadbania o dwie poduszki, w rozmiarze 70×80 cm oraz kołdrę 160×200 cm.

Wypełnienie i detale

Poszewki i pokrowce powinny być opatrzone zamkami. Liczy się jakość wykończenia, która zadecyduje o trwałości, a także redukcji ewentualnej utraty właściwości, po kilku praniach. Zamek gwarantuje również ochronę przed dostawaniem się kurzu do wnętrza. Do tego nie trzeba martwić się o przesuwanie i wypadanie wypełnienia.

To ostatnie z kolei, najlepiej by było antyalergiczne. Takie wkłady są miękkie, zapewniają komfort termiczny. Silikonowe wypełnienie jest lekkie, nie zbiera kurzu i daje gwarancję, że skóra dziecka będzie oddychać.

Pielęgnacja i bezpieczeństwo

            Aby pościel zachowała, jak najdłużej swoje właściwości, powinna być odpowiednio pielęgnowana. Wskazówki dotyczące prania, suszenia czy też prasowania, znajdziemy na metkach wybieranych produktów.

Podobnie jest z opatrzeniem certyfikatami, które dają nam pewność, że wybrany produkt jest bezpieczny dla dziecka. W Polsce najczęściej spotyka się certyfikat Oeko-Tex Standard 100, który informuje o braku zawartości substancji rakotwórczych, pestycydów, metali ciężkich, formaldehydów oraz barwników azotowych.

Decydując się na pościel dla dziecka, rodzice muszą zatem pod uwagę wziąć rozmiar, rodzaj wypełnienia oraz materiałów, z jakich wykonana jest pościel. Do tego bezpieczeństwo, czyli opatrzenie stosownymi certyfikatami, prawidłowy sposób eksploatacji i pielęgnacji, a dopiero na drugim miejscu kolory czy wzory, które mają się wpisać w dziecięcą aranżację.