Łóżko – najważniejszy mebel w sypialni

Łóżko – najważniejszy mebel w sypialni

Mówi się, że to kuchnia jest sercem domu, ale w praktyce powinna być nim sypialnia. Dlaczego? Dużą część doby zajmuje przecież sen, od którego zależy samopoczucie i nastrój w ciągu dnia. Łóżko powinno, więc nie tylko pasować do wystroju wnętrza, ale przede wszystkim być wygodne i solidne. Warto sprawdzić, jak wybrać najlepsze.

Jak duże powinno być łóżko?

Szukając łóżka podwójnego należy zwrócić uwagę na jego wymiary, które w praktyce oznaczają rozmiar materaca. Wymiary najwęższych podwójnych łóżek zaczynają się od 140 cm. Zaleca się jednak, by materac miał przynajmniej 160 cm szerokości lub więcej, bo pozwala to na zachowanie optymalnej przestrzeni dla każdego użytkownika. Mniejsze łóżka wybiera się raczej z konieczności i z uwagi na bardzo ograniczoną ilość miejsca w sypialni. Dużo bardziej komfortowe są meble szerokie na 180, a nawet 200 cm. Są to na tyle duże łóżka, które umożliwiają wykorzystanie dwóch różnych materacy, co sprawdza się szczególnie wtedy, gdy trzeba dopasować je do różnej wagi i preferencji domowników. Trzeba także pamiętać, że do wymiaru materaca należy jeszcze doliczyć wielkość ramy łóżka oraz jego długość, która zawsze wynosi 200 cm.

Łóżko dla jednej osoby

W pokojach dziecięcych i młodzieżowych najczęściej wykorzystywane są za to łóżka pojedyncze. Ich wymiary również mogą się różnić, a szerokości zaczynają się od 80 cm, 90 cm, kończąc na 120 cm. Podobnie, jak w przypadku łóżka podwójnego, większa szerokość daje optymalną i wygodną przestrzeń do spania. Tego rodzaju łóżka umieszcza się także w pokojach gościnnych. Ich małe wymiary pozwalają na dużą oszczędność przestrzeni, więc w pomieszczeniu można też zaaranżować miejsce do przechowywania lub pracy.

Łóżka ze schowkami

Na maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca pozwalają także łóżka z pojemnikami. Dzięki schowkom lub szufladom pod materacem zyskuje się dodatkowe miejsce do przechowywania np. pościeli. Pojemnik może być także połączony z wezgłowiem, jednak w takim wypadku jest on często niewygodny w użytkowaniu i mały. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że łóżko ze schowkiem będzie wydawało się bardziej masywne od takiego, które stoi na nóżkach. Trzeba, więc wcześniej upewnić się, że nie przytłoczy wnętrza.

Solidne łóżko, czyli jakie?

Wytrzymałość i jakość łóżka w dużym stopniu zależy od materiału z jakiego został wykonany mebel. Producenci szczególnie polecają łóżka wykonane z drewna dębowego, bukowego lub sosnowego. Tańszą alternatywą są płyty MDF. Istotny jest także stelaż, na którym leży materac. Powinien on być wykonany z ciasno ułożonych obok siebie desek, nieznacznie wygiętych w łuk. Im jest ich więcej, tym lepiej. Warto unikać natomiast stelaża, który w całości wykonany jest z płyty meblowej. Jest to rozwiązanie najmniej komfortowe dla śpiących osób.

Łóżko tapicerowane

Coraz więcej modeli łóżek posiada ramę pokrytą miękkim, przyjemnym w dotyku materiałem. Tapicerowane łóżka posiadają też materiałowe i wysokie zagłówki, o które można wygodnie się oprzeć i spędzać czas siedząc np. czytając książkę, oglądając telewizję lub pracując przy laptopie. Wybierać można zarówno wśród modeli obitych miękkim welurem, jak i ekoskórą. Pikowania mogą być także dodatkowo zdobione. Wszystko to sprawia, że wybór dostępnych łóżek jest bardzo duży, począwszy od minimalistycznych i nowoczesnych egzemplarzy, po te bogato zdobione w stylu glamour. Czasem nie trzeba jednak kupować nowego łóżka, by zmienić jego wygląd. Tapicerowany zagłówek można bowiem zamówić lub wykonać samodzielnie i wymienić w gotowym łóżku.

Metalowe łóżka retro

W bardziej surowym stylu utrzymane są łóżka metalowe. Oryginalnie wykonane są one ze spawanych, metalowych rurek i wymagają dodatkowego wspornika tzw. „piątej nogi”. Są to łóżka, które znajdują zwolenników ze względu na swój niepowtarzalny charakter. Świetnie pasują one do eklektycznych i loftowych wnętrz, jednak mogą być mało komfortowe z uwagi na to, że metal jest zimny, a jego dotknięcie w nocy może być mało przyjemne.

Łóżka stylizowane i z baldachimem

Wciąż można też spotkać łóżka stylizowane na barakowe z kolumnami w narożnikach i baldachimem. Są to zarówno kopie dawnych wzorów, jak i nowoczesne projekty współczesnych projektantów. Są to model wykonane z luksusowych materiałów, więc ich cena jest często bardzo wysoka. Tego rodzaju meble pasują do ekstrawaganckich i dużych wnętrz. W ich wypadku łatwo o przesadę i pretensjonalność, szczególnie, gdy jako baldachim służą ciężkie materiały. Z łatwością można je jednak zaaranżować w dziecięcym pokoju. Tego rodzaju łóżko to z pewnością marzenie niejednego malucha.

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz

Ostateczny wybór łóżka zależy od indywidualnych preferencji oraz wystroju wnętrza. Należy także pamiętać, że kropkę nad i stanowi pościel i dobór dodatków. Dopasowane kolorystycznie poduszki oraz narzuta sprawią, że wnętrze nabierze eleganckiego charakteru. Przytulności dodają także plecione lub szydełkowe, grube pledy oraz miękkie koce. Uwagę zwrócić trzeba także na materac, bo to od jego jakości w dużej mierze zależy komfort spania. Grubość, twardość oraz materiał, z którego wykonany jest materac powinny być zawsze dobrane według indywidualnych preferencji domowników. Należy także pamiętać, że jest to inwestycja na lata, na której lepiej nie oszczędzać. Więcej na temat tego, jak wybrać dobre łóżko do sypialni można znaleźć na: http://www.domzpomyslem.pl/pomysly-i-porady/jak-urzadzic-sypialnie/jak-wybrac-lozko-do-sypialni,pr177.html.


fot.pixabay.com