opalanie

Jak chronić skórę przed poparzeniem słonecznym?

W tym roku lato jest wyjątkowo upalne. W niektórych miejscach w Polsce odnotowano nawet 35 stopni Celsjusza. Jak chronić skórę przez poparzeniem słonecznym?

Ochrona przed poparzeniem słonecznym

Najlepszą ochroną przed poparzeniami słonecznymi, będzie stosowanie odpowiedniego filtru przeciwsłonecznego. Dzięki niemu skóra jest chroniona i opala się znacznie wolniej. Nie każdy filtr ochroni nas w równym stopni. Na promieniowanie UVA i UVB szczególnie narażone są osoby, które mają jasną karnację oraz niebieskie oczy. W ich przypadku cera nie opala się od razu na brązowo – szybko staje się czerwona i podrażniona. Jeśli masz raczej słowiański typ urody, to koniecznie zaopatrz się w krem z filtrem SPF 50 lub 40. W przypadku oliwkowej i bardziej opalonej cery oraz ciemniejszych włosów, można stosować kremy z niższym filtrem, np. 30 SPF. Ciemnoskóre osoby z brązowymi oczami mogą nakładać kosmetyk z filtrem 15 lub 10 SPF.

Zasady nakładania kremu z filtrem

Taki kosmetyk powinien być nakładany na pół godziny przed wyjściem na słońce. Dopiero po tym czasie zacznie w pełni działać. Po każdym wyjściu z morza lub basenu należy raz jeszcze nałożyć kosmetyk, ponieważ woda osłabia działanie filtrów. Dla dzieci polecane są filtry wodoodporne, ponieważ nie zawsze jesteśmy w stanie posmarować dziecko balsamem, nim znów radości wskoczy do wody. Krem nakładaj równomiernie, na całej powierzchni skóry. Dzięki czemu ustrzeżesz się przed poparzeniami. Szczególne wrażliwe są takie miejsca, jak: wewnętrzna strona ud i ramion, skóra pod kolanami, dekolt oraz twarz. W przypadku cery warto używać nieco bardziej specjalistycznego filtru, najlepiej ze składnikami nawilżającymi i wyższym faktorem.

Poparzenie słoneczne – jak się zachować?

Jeśli jednak nie uda nam się w pełni uchronić przed słońcem, a na skórze wystąpi poparzenie słoneczne, warto w miejsce oparzenia położyć sobie okład z maślanki lub kefiru. Nie można polewać tego miejsca lodowatą wodą, ponieważ może dojść do szoku termicznego. Na każdy wakacyjny lub weekendowy wyjazd należy mieć ze sobą balsam po oparzeniach, z alantoiną oraz chłodzącą miętą, który nieco ukoi ból oraz zmniejszy stan zapalny. Dodatkowo trzeba koniecznie chronić oparzone miejsce. Dobrym sposobem jest jego zakrywanie i używanie wysokich filtrów słonecznych. Skóra powinna zregenerować się w ciągu tygodnia, o ile dalej nie będzie naświetlana promieniami słonecznymi.

Przed poparzeniem słonecznym ochronią nas nakrycia głowy oraz przewiewne ubrania, zakrywające ramiona oraz ręce, które się najszybciej opalają.