Jak nawiązać współpracę z galerią sztuki?

Artyści chcący sprzedawać swoje dzieła, jak i osoby zainteresowane zakupem dzieł sztuki, mogą ułatwić sobie takie działania poprzez nawiązanie współpracy z galerią sztuki. Nie jest to takie trudne, zwłaszcza że wiele galerii deklaruje otwartość na współpracę tego rodzaju. Sprawdźmy, jak można to zrobić.

Po pierwsze – znajdź odpowiednią galerię

Galerie sztuki działają w wielu dużych miastach w Polsce. Można więc znaleźć namiar na taką, która znajduje się najbliżej miejsca zamieszkania artysty lub miłośnika sztuki, który chce inwestować w obrazy czy inne dzieła. Na przykład w Warszawie, przy ul. Emilii Plater działa Pieknagallery.pl, która deklaruje, że chętnie nawiąże współpracę w zakresie kupna i sprzedaży dzieł sztuki różnego rodzaju, głównie obrazów.

Chcesz sprzedawać czy kupować?

Partnerzy galerii mogą sprzedawać lub kupować za jej pośrednictwem dzieła sztuki. Jeśli zainteresowani są zbyciem własnych dzieł lub też na przykład obrazów, które kupili już od kogoś, mogą je zgłosić do galerii na aukcję lub wstawić ją do galerii w tzw. komis. Galeria z kolei dołoży wszelkich starań do tego, aby odpowiednio wypromować dane dzieło i znaleźć na nie docelowego odbiorcę, skłonnego zapłacić satysfakcjonującą cenę.

Natomiast w przypadku osób zainteresowanych kupieniem dzieła, galeria prezentuje wszystkie zdjęcia obrazów i rzeźb wraz z dokładnym opisem, aby kupujący mógł uzyskać wszystkie pożądane przez siebie informacje.

Kupujący mogą brać udział w organizowanych przez galerie licytacjach. Aby nabyć dzieło, sztuki często nie trzeba się ruszać z domu, co jest wygodne zwłaszcza dla tych osób, które chcą podjąć taką współpracę z galerią, ale mieszkają w dużym oddaleniu od niej. W galeriach może istnieć stała ekspozycja dzieł sztuki, które po prostu od ręki dostępne są na sprzedaż, wraz z góry ustalonymi cenami, ale też może istnieć możliwość kupienia obrazów i rzeźb poprzez udział w aukcji. Wówczas wymagana jest rejestracja kupujących, której można dokonać telefonicznie, przez internet lub osobiście – w zależności od polityki współpracy z klientami przyjętej przez galerię. Umowa podpisana z galerią daje jej większe pole manewru przy uczestniczeniu w licytacjach w imieniu swojego klienta.