Jak odświeżyć wygląd mebli?

Meble pełnią kluczową rolę w aranżacji każdego wnętrza i dotyczy to zarówno mebli do przechowywania, jak i mebli wypoczynkowych. Chcąc zmienić wystrój pomieszczenia, niekiedy wystarczy zmienić wygląd jednego z elementów wyposażenia. Jak odświeżyć design mebli?

Malowanie

Meble, przynajmniej te drewniane, można z zadowalającym rezultatem przemalować na dowolny kolor. Jest to zadanie dla osób cierpliwych, ponieważ estetyczny rezultat da się osiągnąć tylko po bardzo dokładnym usunięciu starej warstwy farby. Plusem takiego rozwiązania jest natomiast fakt, że meblom można nadać w ten sposób dowolny kolor, nawet zupełnie nietypowy. Zabytkowa etażerka czy ciekawy stolik nocny w odcieniu wyrazistej czerwieni, szlachetnego granatu czy przyciągającej wzrok żółci mają szansę stać się charakterystycznym akcentem, który ożywia minimalistyczną, surową aranżację w nowoczesnym stylu.

Wymiana uchwytów

Wymiana lub montaż uchwytów przy szafkach i szufladach to jeden z prostszych, a przy tym bardziej efektownych i uniwersalnych rozwiązań jeśli chodzi o odświeżanie designu mebli. Uchwyty można wymienić na mocno zdobione gałki, na przykład złote lub kryształowe, jeśli chcemy, aby mebel zyskał szyk w stylu glamour. Z kolei designerskie uchwyty meblowe przy gładkich frontach pozwolą nadać wyposażeniu ciekawszych charakter, a także zwiększyć funkcjonalność wyposażenia wnętrza. Jeśli do tej pory system push-to-open nie sprawdzał się w swojej roli, być może korzystniej będzie zamontować przy szafkach uchwyty krawędziowe? W kontekście odnawiania czy odświeżania wyglądu mebli, uchwyty i gałki pełnią jednak przede wszystkim rolę ozdobną. Te najciekawsze warto zamontować w prywatnej strefie sypialni czy pokoju dziecka, a te bardziej eleganckie w salonie. Odpowiednio dobrane uchwyty mogą całkowicie zmienić charakter szafy, komody czy meblościanki. Często stanowią wręcz biżuteryjny dodatek, nadający meblom luksusowy wygląd.

Okleina

Ozdobna okleina to kolejny prosty sposób na zmianę wyglądu mebli, choć nie sprawdzi się przy każdym elemencie wyposażenia. Osoby po raz pierwszy wykorzystujące taki materiał powinny pamiętać, by przyklejać okleinę wyłącznie na płaskie powierzchnie, jak blaty czy gładkie fronty. Okleina najlepiej sprawdza się w przypadku dekorowania wybranych elementów mebla, na przykład korpusu czy blatu komody. Materiał trzeba dopasować wtedy do barwy wyposażenia. Nie jest to jednak trudne z uwagi na fakt, że istnieją setki wzorów oklein – gładkich, wzorzystych, imitujących materiały naturalne, jak drewno, marmur czy kamień.

Wymiana tapicerki

Jeśli chodzi o meble takie jak fotele, kanapy czy krzesła z tapicerką, najbardziej efektowna metodą odświeżania ich wyglądu jest wymiana obicia lub nóżek, ewentualnie ich przemalowanie. Wbrew pozorom, żadna z tych czynności nie jest szczególnie skomplikowana. Po usunięciu starej tapicerki, warto wymienić również zużyte wypełnienie siedziska dobrej jakości pianką, a jako tkaninę obiciową wykorzystać solidny materiał o wysokiej gramaturze, łatwy w czyszczeniu. Przy docinaniu tkaniny na odpowiedni wymiar najlepiej jest na bieżąco przymierzać go do mebla. Montaż obicia wykonuje się zaś najwygodniej z pomocą specjalnego pistoletu tapicerskiego na zszywki.

Zmiana wyglądu mebli daje nie tylko mnóstwo radości, ale także wiele satysfakcji z dobrze wykonanej pracy i osiągniętego efektu. Co ważne, odświeżony element wyposażenia staje się też przedmiotem w pełni unikatowym, jedynym w swoim rodzaju – można powiedzieć więc, że właściwie bezcennym.