kredyt

Jak wybrać dobry kredyt na firmę?

Każdy przedsiębiorca może stanąć przed sytuacją, w której będzie musiał wziąć kredyt na firmę. Jednym będzie potrzebny na początku działalności, inni z kolei chcąc rozbudować firmę, będą chcieli z niego skorzystać. Jednak zanim weźmiemy kredyt na firmę, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych czynnikach.

Rodzaje kredytów na firmę

Zanim rozważmy kredyt na firmę, musimy wiedzieć, że jest kilka rodzajów kredytu. Mówimy o kredycie obrotowym, hipotecznym czy inwestycyjnym. Kredyt obrotowy, to kredyt zaciągany na bieżące wydatki firmy. Za jego pomocą można spłacić nieprzeterminowane zaległości czy wypłacić pensje pracownikom. Taki kredyt przyznawany jest na okres od roku do 5 lat. Kredyt hipoteczny na firmę zaciągany jest, gdy firma chce rozbudować istniejącą nieruchomość lub rozpocząć budowę nowej. Charakteryzuje się długim okresem kredytowania oraz wysokimi kosztami maksymalnymi.

Kredyt inwestycyjny to krótko mówiąc finansowanie inwestycji. Firma zaciągając ten rodzaj kredytu może sfinansować wybraną inwestycję, która przyczyni się rozwoju firmy. Może kupić nowe samochody, unowocześnić maszyny czy zakupić specjalistyczne oprogramowanie dla firmy. Kredyt udzielany jest długoterminowo, zazwyczaj na 15-20 lat.

Dobry kredyt na firmę, czyli jaki?

Jaki jest dobry kredyt firmowy? Przede wszystkim jest to kredyt dopasowany do możliwości i potrzeb firmy. Kredyt dla firm na ryczałcie będzie różnił się od kredytu dla spółki cywilnej czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Aby kredyt był korzystny dla firmy, musi spełniać podstawowe potrzeby przedsiębiorstwa. Ważne by przygotować sobie kosztorys, za pomocą którego będziemy mogli określić potrzeby finansowe i możliwość spłaty kredytu. Dobry kredyt to kredyt z niską ratą, niskim oprocentowaniem, a także z gwarancją, że rata nie wzrośnie.

Przedsiębiorcy mogą zaciągnąć kredyt na różnych etapach działalności. Niezależnie czy będzie to kredyt na start, czy na finansowanie inwestycji, powinien być to krok mocno przemyślany i przede wszystkim dopasowany do możliwości firmy.