Kociołek żeliwny na ognisko – jaki wybrać?

Kociołek doskonale nadaje się do przyrządzania wyśmienitych dań na ognisku. Na co warto patrzeć wtedy, gdy kupuje się takie naczynie? Zobacz najważniejsze parametry kociołków i porady dotyczące ich doboru!

Kiedy warto kupić kociołek żeliwny?

Żeliwne kociołki bardzo dobrze sprawdzają się podczas przyrządzania pysznych potraw na bazie warzyw czy mięs. Warunki wewnątrz takiego naczynia umożliwiają wtedy przyrządzenie miękkich i soczystych potraw, które posmakują każdemu.

Wobec tego kociołek żeliwny może być bardzo dobrą alternatywą dla grilla dla każdego amatora przyrządzania potraw na świeżym powietrzu.

Kociołek żeliwny – z emalią czy bez?

W sprzedaży można znaleźć dwa główne warianty kociołków żeliwnych, czyli kociołki wyposażone w emalię oraz bez niech.

Emaliowany kociołek żeliwny jest prosty w czyszczeniu, ponieważ emalia pokrywa wtedy żeliwo. Taki kociołek można bez problemu umyć. Minusem jest w tym przypadku ryzyko zniszczenia emalii, gdy będzie ona cienka lub niskiej jakości. Może wtedy popękać i pokruszyć się.

Z kolei kociołek bez emalii będzie trwalszy, ale z drugiej strony jest on bardziej wymagający w utrzymaniu. Nie powinno się go myć za pomocą wody oraz detergentów, ponieważ może prowadzić to do jego zardzewienia.

Pojemność kociołka – jaką wybrać?

Ważnym parametrem przy zakupie kociołka jest jego pojemność. W sprzedaży można znaleźć kociołki o różnych pojemnościach, na przykład 4, 6, 8, 10 litrów, a także jeszcze większe.

Pojemność najlepiej dobrać w zależności od oczekiwanej liczby porcji. Najczęściej na przyjęcie domowe przy kociołku sprawdzą się modele mające 8 i 10 litrów. Takie również kupowane są przez klientów najczęściej.

Kociołek – na nóżkach czy wiszący?

Wśród dostępnych wariantów kociołków można znaleźć modele na nóżkach oraz modele wiszące.

Najczęściej kupowany jest kociołek żeliwny na nóżkach, który ustawiany jest nad ogniskiem. Trzeba jednak zadbać o to, aby podłoże pod nim było równe, by zapobiec jego wywracaniu się.

Kociołki wiszące są z kolei podwieszane na specjalnych trójnożnych konstrukcjach nad ogniskiem. Często można kupić je w niższej cenie od kociołków na nóżkach.

Akcesoria do kociołka żeliwnego

Dobierając kociołek żeliwny, warto też sprawdzić, jakie akcesoria są do niego dołączone.

Kociołek powinien być wyposażony w zakręcane zamknięcie pokrywki, które pozwoli na odpowiednie zabezpieczenie jego wnętrza.

Dodatkowo można znaleźć w sprzedaży kociołki wyposażone w dodatkowy grill, który pozwala na przyrządzanie na nim kiełbasek czy innych potraw.