Części

Kupno części samochodowych przez internet

Wielu domorosłych mechaników samochodowych często poświęca długie godziny na znalezieniu danej części do samochodu w jak najkorzystnej cenie. Najlepszym rozwiązaniem jest sytuacja,a gdy taka część jest dostępna możliwie blisko nas, gdy nie ma żadnego problemu, by móc daną część odebrać osobiście, upewniając się również, iż dana część jak najbardziej będzie pasowała do naszego pojazdu. W końcu każdy pojazd występuje w różnych wariantach, prowadzi to właśnie do tego, iż poszczególne części mogą być przeznaczone do poszczególnych wariantów. Mowa tu nie tylko o podziale na wersje przedlifotowe i poliftowe, benzyniaki i dieselki. Często mocniejsze wersje silników stosowanych w danym modelu mogą wymagać mocniejszych części jak sprzęgło czy też elementy przeniesienia napędu i zawieszenia. Nie zawsze jednak dana część jest na miejscu i jedynym rozwiązaniem jest zakup przez internet. Wtedy z pomocą przychodzi sklep z częściami samochodowymi online.

 

Jak bezpiecznie kupować części samochodowe przez internet?

 

Nie ma jednej i jednoznacznej metody, która może uchronić nas przed jakimikolwiek problemami. Najpopularniejsze sklepy również mogą zaliczyć czasem jakąś wpadkę, czasem jednak sytuacje problematyczne nie są spowodowane przez sklep lecz np. przez firmę kurierską, która gubi przesyłkę. Warto jednak w całym ferworze walki związanym z zamawianiem części pamiętać o tym, iż najbezpieczniej jest korzystać ze sklepów.. z którymi mamy już pozytywne doświadczenia. Jeżeli cena nam odpowiada i wiemy, jak dany sklep funkcjonuje, to po co podejmować niepotrzebne ryzyko, jeżeli możemy w ten sposób zaoszczędzić naprawdę groszowe sprawy? Jeżeli nie mieliśmy wcześniej żadnych doświadczeń, warto popytać się wśród znajomych, które sklepy z częściami samochodowymi w ich obecnie są godne zaufania. Jeżeli dalej nie otrzymamy interesującej nas odpowiedzi – zacznijmy poszukiwania na własną rękę. Przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić, czy dany sklep jest legalny. Sprawdzamy, czy posiada regulamin, w którym określono podmiot, który zarządza sklepem. W kolejnym kroku powinniśmy sprawdzić, czy taka działalność gospodarcza faktycznie funkcjonuje i czy nie jest w okresie likwidacji (jeżeli tak to może się nam zaświecić lampka ostrzegawcza, iż firma w likwidacji może nie być w stanie zrealizować zamówienia, przy równoczesnym problemie ze zwrotem pieniędzy). Jeżeli nie mamy zastrzeżeń, warto także poszukać informacji o danym sklepie. Trzeba jednak pamiętać, iż brak informacji o danym sklepie nie jest złym czynnikiem. Warto wziąć pod uwagę fakt, iż ludzie chętniej dzielą się złymi doświadczeniami niż dobrymi, dlatego jeżeli wszystko jest w porządku to klienci nie rozgłaszają tego na prawo i lewo.

 

O czym jeszcze należy pamiętać, zamawiając części samochodowe przez internet?

Przede wszystkim trzeba mieć pewność, iż dana część będzie pasowała do naszego pojazdu. Porządne sklepy w opisach produktów opisują, do jakich pojazdów dana część jest przeznaczona. Jeżeli jednak nie wyszczególniono poszczególnych wariantów pojazdów, warto nawiązać kontakt z obsługą sklepu, by rozwiać wszelkie wątpliwości. Często jeżeli obsługa sklepu nie będzie sama do końca pewna (co przy niektórych typach części jak najbardziej ma prawo mieć miejsce), powinna pozwolić na wymianę części w przypadku, gdy okaże się ona nieodpowiednia. Dobrze przygotowana do pracy obsługa sklepu powinna jednak być w stanie sprawdzić (chociażby po numerze VIN), jaka grupa części będzie odpowiednia do danego pojazdu.